ANKARA HABERLERİ

Gazi krizde: 160 milyon borç

Hürriyet Haber
25.08.2012 - 14:50Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

Selma KASAP (AA)

GAZİ Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Benekli, Ağustos ayının başında göreve gelmesinin ardından hastanenin mali durumunu elektronik posta yoluyla hastane çalışanlarına duyurdu. Benekli, yazısında, hastanenin gerçek borcunun 160 milyon TL olduğunu bildirerek, ciddi bir mali kriz içinde olduklarını belirtti.
 Prof. Dr. Benekli, hastane mensuplarına yönelik gönderdiği yazısına, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimliği'ne 6 Ağustos 2012 tarihinde atandığını belirterek başladı.
 Göreve geldikten sonraki hafta içinde tespit edilen problemlerin bir kısmı ve çözüm önerilerine ilişkin bilgilendirme yapma ihtiyacı duyduğunu anlatan Benekli, bundan sonra da belli aralıklarla gelişmeler hakkında bilgilendirme mesajları yayınlayacağını duyurdu.
 Benekli yazısında, muhasebe kaydına girmiş borç tutarının 99 milyon 671 bin 361 TL olarak bildirildiğini aktardığı yazısında, şu ifadelere yer verdi:
 “Ancak, son 10-12 yıla yayılan ve SSK-Emekli Sandığı-BAĞKUR birleşmesi öncesi döneme ait alınması artık mümkün olmadığı öngörülen alacaklar ve hakedişe bağlı olmayan borçlar nedeniyle aslında gerçek borç 160 milyon TL'dir.
 Mayıs 2012 itibari ile borç ödeme süresi yaklaşık 18 aydır. Mevcut duruma göre her ay tahsil edilmesi gereken tutar 20 milyon 212 bin 765 TL'dir ve bu rakamın tahsil edilmesi mümkün değildir. Hedef borç ödeme süresi 6 ay olursa her ay tahsil edilmesi gereken tutar 29 milyon 687 bin 500 TL'dir.”
 
 Temizlikte hizmet alımı sorunu

Prof. Dr. Benekli, yazısında hastanenin problemlerini ayrı bir başlık altında sıraladı. Hizmet alımlarında ciddi kayıplar bulunduğuna işaret eden Prof. Dr. Benekli, bunların yemek, güvenlik, temizlik, çamaşır, görüntüleme, araç ve sekreterlik hizmeti alımları olduğunu belirtti.
 Benekli yazısında, hastanenin satın alma problemi, depo problemi ve inşaat problemlerini de sıraladı.
 Hastanenin mali yapısının bozulmasında inşaatların özel bütçeden yaptırılması yerine döner sermayeden finanse edilmesinin en önemli etken olduğunu belirten Benekli, yanlış planlamalar nedeniyle inşaatların tekrar yenilendiğini kaydetti.
 
 Öncelikle israf ve kaçak önlenmeli

Yazısında çözüm önerilerini de ifade eden Prof. Dr. Benekli, öncelikle israf ve kaçağın önlenmesi gerektiğini, hizmet alımlarında kısıtlamaya gidilmesinin de şart olduğunu belirtti.
 Performans sistemi düzenlenmesi ile öğretim üyesi kalite ve memnuniyetinin artırılmasının önemine işaret eden Benekli, personel ıslahının sağlanması gerektiğini kaydetti.
 Prof. Dr. Benekli, diğer çözüm önerilerini ise “altyapı kalitesinin artırılması, e-hastane, inşaatların ıslahı, yeni kaynaklar yaratılması ve denetim” başlıklarıyla sıraladı.
 
Başhekim: "Hakikaten hastanenin borcu var"
 
 AA muhabirinin çalışanlara gönderdiği yazısına ilişkin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Benekli, “Hakikaten hastanenin borcu var” dedi.
 Planlı harcamalarla, kaçakların kontrol edilmesi gerektiğini belirten Benekli, hastanenin gelirlerini de arttırmaları gerektiğini vurguladı.
 Benekli, “Hastaneye biraz fazla hasta çekmemiz gerekiyor. Özellikle daha ciddi gelir getiren bölümlerin önünü açmamız gerekiyor. Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde çalışanlarımızın verimli çalışmasını sağlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 Başhekim Prof. Dr. Mustafa Benekli, hastanenin teknolojik olanaklarının çağın gereklerine uygun şekilde yenileneceğini ve hastaların Gazi Üniversitesi Hastanesi'ni tercih edeceği yepyeni uygulamalar yapacaklarını belirterek, bunları kamuoyuyla paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gazi krizde: 160 milyon borç haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı