Gazi Erçel: Devalüasyon ihtimali bulunmuyor

Hürriyet Haber
29 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 29 Eylül 1998 - 00:01

Merkez Bankası'nın piyasalarda Türk Lirası ve döviz dengesini yakından takip ettiğini kaydeden Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Türkiye'de devalüasyon ihtimalinin bulunmadığını söyledi.

Merkez Bankası başkanı Gazi Erçel, ekonomisininin sağlıklı yapısı nedeniyle, Türkiye'de devalüasyon ihtimalinin bulunmadığını söyledi.

Gazi Erçel, para politikası çerçevesinde, piyasada, Türk lirası ve döviz dengesinin yakınen takip edildiğini hatırlatarak, bu ortamda devalüasyon ihtimali olmadığını belirtti.

Merkez Bankası Başkanı Erçel, ‘‘Türkiye'de devalüasyon olması ihtimali yok. Herşey zaten kontrolümüz altında. Ödemeler dengemizde bir sorun yok, döviz rezevrlerimiz rahat pozisyonda, TL aşırı değerli değil, aksine yılbaşından bu yana değer kaybetmiş durumda’’ şeklinde konuştu.

Enflasyonun düşüş trendinde olduğunu vurgulayan Gazi Erçel, enflasyon hedefiyle ilgili olarak da, ''ekonomik programı uygulamaya başladığımız sekiz aydan bu yana, enflasyon düşüş trendinde. Ben, enflasyonda hedeflediğimiz yılsonu rakamının tutacağına inanıyorum'' dedi.

Erçel bu arada, Türkiye'yi, diğer gelişmekte olan ülkelerden ayıran en önemli unsurların başında, Merkez Bankası'nın bağımsız olmasının geldiğini söyledi.

Türkiye'de Merkez Bankası'nın bağımsızlığı sayesinde, para politikasının sağlıklı bir şekilde kontrol edilebildiğini belirterek, ‘‘Asya krizinin temelini oluşturan sorunların başında merkez bankasının bağımsız olmaması geliyordu. Türkiye Merkez Bankası ise bağımsızdır’’ şeklinde konuştu.

Enflasyonun kontrolünde, Merkez Bankası'nın rolünün önemine değinen Erçel, Hazine ile de çok başarılı bir işbirliği içinde bulunduklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Kamu finansmanda, Merkez Bankası'nın gösterdiği hassasiyeti, Hazine de göstermektedir. Ben kamu sektörüne kredi vermiyorum. Kamu sektörüne kredi verdiğiniz zaman, bu para döviz talebi olarak yine size yansır, bu da enflasyona sebep olur. Ben parayı finans sektörüne ya bir gecelik ya da bir haftalık veriyorum, daha snra onu yine geri alıyorum. Bana döviz getirmeden Türk parası alamıyorlar, ancak döviz karşılığı Türk lirası veriyorum.’’

Örneklerden hareketle, Türkiye Merkez Bankası'nın bağımsız olması nedeniyle, para politikalarını rahatlıkla uygulayabildiklerine işaret eden Erçel, ‘‘Asya krizinin temel sebeplerinden biri de merkez bankalarının bağımsız olmamasıydı. Rusya'da da aynı durum olmuştur’’ dedi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı