Gazi Erçel: Biz de normale döndük

Erdal SAĞLAM
30.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, dış piyasaların, dün tümüyle normale dönüldüğünü belirterek, ‘‘Zaten tümüyle dışardan kaynaklanan kriz geçti, tümüyle normale döndük’’ dedi. Evindeki Reuters ekranından dün sürekli olarak dış piyasalardaki gelişmeleri izleyen Erçel, krizin çok süpriz olarak geldiğini, ABD Başkanı Bill Clinton'un açıklamasının ardından normale dönen piyasaların dün genelde artışlarla geçtiğini kaydetti.

Krizin tüm dünyayı vurduğunu, bu arada her ülkede farklı sonuçlar doğurduğunu kaydeden Erçel, Türkiye'deki yüksek döviz rezervlerinin ve uygulanan politikaların krizin sakin geçirilmesini sağladığını söyledi.

Doğu Avrupa ülkelerinde krizin daha fazla tahribat yarattığını kaydeden Erçel, ‘‘Örneğin Polonya'da dövize olan yüksek talep nedeniyle yüzde 4 oranında devalüasyon yapılmak zorunda kalındı. Diğer Doğu Avrupa ülkelerinde de zorunlu olarak değişik oranlarda devalüasyon yapıldı’’ dedi.

REZERVLER İYİ

Yüksek döviz rezevleri nedeniyle, gelen döviz taleplerinin hepsinin karşılandığını hatırlatan Erçel, son 3 gün içerisinde yaklaşık 1.1 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirildiğini söyledi. Erçel, son hafta içerisinde bu satılan döviz miktarının daha yüksek olduğunu, ancak geçen hafta bazı günler alınan döviz ile gelen zorunlu döviz devirleri nedeniyle rezervlerdeki artışın daha düşük gerçekleştiğini kaydetti. Dolar- mark paritesindeki değişikliğin de rezervlerde erimenin daha az gerçekleşmesine neden olduğunu kaydeden Erçel, ‘‘28 Ekim tarihi itibariyle rezervler 20.9 milyar dolar’’ dedi. Hong-Kong'dan kaynaklanıp bütün dünyayı saran ve Türkiye'yi de etkileyen bu krizin son 1,5 yıl içinde kendisinin yaşadığı altıncı kriz olduğunu kaydeden Erçel, ‘‘Son yaşadığımız kriz, 6 krizin içinde en şiddetli olanıydı’’ dedi. Yaşadığı diğer krizlerin içsel olduğunu, daha çok hükümet değişiklikleri ile gündeme geldiğini ifade eden Erçel, ‘‘Bu tümüyle dış kaynaklı krizdi. Ancak daha önce yaşadığımız krizlerden de edindiğimiz deneyimlerin bu krizin soğukkanlı geçirilmesinde büyük faydası oldu’’ dedi.

GÖSTERGELER OLUMLU

Tümüyle dışardan kaynaklandığı için bugünden itibaren içerde de piyasaların normale döneceğini kaydeden Erçel, uluslararası yatırımcıların ülke farklılığı gözetmeden aynı davranışı gösterip, likiditeye döndüklerini bu nedenle de bütün ülkeleri sardığını kaydetti. Piyasalardan çözülen paraların daha çok Alman Hazine kağıtlarına kaydığını bu nedenle de Mark'ın değerinin yükseldiğini, dolar-mark paritesinin 1.78'lerden 1.71'lere kadar indiğini kaydeden Erçel, bu paritenin de normale dönmesinin beklendiğini söyledi.

Krizin atlatıldığını ancak sonuçları ve nedenlerinin çok tartışılacağını kaydeden Erçel, ‘‘Temel ekonomilerde hiç bir olumsuz gösterge yokken neden kriz olduğu çok tartışılacak. Bundan sonra böyle bir şeyle karşılaşmamak için araştırmalar yapılmasını, benzer olaylardan korunmak için yazılım programları dahil bir çok unsurun yeniden gözden geçirilmesini bekliyoruz. Yani krizi atlattı ama dünya bu krizi daha çok tartışacak’’ dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı