Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gazeteciye taş fırlatanlar serbest

  Ali GÜLER/DHA
  14.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.02.2006 - 01:04

  Konya’da Halk Eğitim, Dayanışma ve Araştırma Derneği (Heda-Der) tarafından düzenlenen ’Resul’e sadakat’ mitinginde otobüsün üstünde başı açık olduğu ve kot pantolon giydiği gerekçesiyle Sabah Gazetesi Muhabiri Aliye Çetinkaya’ya taş ve ayakkabı attıkları öne sürülen Halil Yılmaz ve Yakup Kaya, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Temizlik malzemeleri satan Yılmaz ile işsiz olduğu belirtilen Kaya adliye çıkışında soruları yanıtlamadı. Konya Cumhuriyet Savcısı’na ifade vermeden önce konuşan muhabir Aliye Çetinkaya, "Bu olay beni derinden sarstı. Konya’ya mal edilmesi de üzdü. Benim tek istediğim benden özür dilemeleri. Ben saygısızlık yapmadım" dedi.

  Bu arada Heda-Der Başkanı Adem Yıldız, gazeteci Çetinkaya’nın otobüsün üzerinde ayaklarını sarkıtıp, sakız çiğneyerek oturduğunu, Kuran okunurken muhabirin bu şekilde oturmasına gruptaki bazı kişilerin tepki gösterdiğini belirtti. Çetinkaya hakkında 2 bin 911 sayılı yasanın 30’uncu maddesi gereğince, ’Yapılmakta olan toplantı veya yürüyüşte huzur ve sükunu bozmak maksadıyla tehdit veya hakaret veya saldırı veya mukavemette bulunmak’ suçundan savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Yıldız, muhabire atılan veya isabet eden başka bir şey olmadığını öne sürdü.

  CHP’den soru önergesi

  KONYA’daki olayla ilgili CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Sevigen önergesinde, "Konya’da bir kadın gazetecinin İran’ın Kum Kenti’nde bile benzeri yaşanmayan bir şekilde başı açık ve pantolonlu olduğu gerekçesiyle taşlı saldırıya uğramasını nasıl karşılıyorsunuz?" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı