Dünya Haberleri

  Gazetecilerin Yasemin devrimi

  Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
  20.01.2011 - 22:54 | Son Güncelleme:

  Tunuslu gazeteciler ülkenin 23 yıllık diktatör Zeynel Abidin Bin Ali’nin devrilmesi sonrası ilk kez özgürce yazabilmenin keyfini çıkarıyor.

  Fransız Liberation Gazetesi’nin konuştuğu Tunus’un en büyük gazetesi, iktidar yanlısı “Tunus Basını” adlı gazetede çalışanlar “Zaba” adını verdikleri devrik diktatör Bin Ali’nin portresini indirerek işe başladı. Ardından Bin Ali’nin atadığı genel yayın yönetmenine, “Devrim herkesi kapsıyor, dışarı” diyerek kapıyı gösterdi. Gazeteciler kendi aralarında kurdukları 11 kişilik komite ile gazete yönetimini ele alarak tarafsız haber yapmak için kolları sıvadı. Bu çerçevede devrik devlet başkanını 23 yıldır hergün yayınlanan gülümseyen fotoğrafının yerine sokaktaki direnişi konu alan bir karikatür koydu. Yeni komitenin başkanı Fouziya Mezzi, “Bir aydır süren isyanlar boyunca yukarıdan onaylanmayan hiçbir şeyi yazamadık” diye içini döktü. Karikatürist Lütfi Bin Sassi, “Hergün sansürden kaçabilmek ama gene de mesajımı verebilmek için binbir takla atıyordum” diye konuştu.

  ‘Bize detoks gerek’

  Kültür servisi çalışanı Suat Bin Süleyman ise içinde bulundukları şaşkınlığı, “Özgür olma isteği var ama kolay değil. İnsanların detoks yaptırmaları gerek” diye anlattı. Nadya Şahid adlı genç gazeteci de, ”Üç gündür kendimi baskı altında hissediyorum, beynimde pek çok fikir dönüyor ama ifade edemiyorum. Meğer ne kadar alışmışız sansür altında çalışmaya” sözlerini kullandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı