Gündem Haberleri

  Gazetecilere ilke uyarısı

  Hürriyet Haber
  08.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, dün yaptığı açıklamayla, son zamanlarda bazı gazetelerde ve televizyon kanallarında, basına güveni azaltıcı ve saygınlığı zedeleyici yayınlara rastlandığını belirterek, bu tür yayınlardan kaçınılmasını istedi. Açıklamada, meslek ilkelerinin ihmal edilmesinden kaynaklanan bu tür yayınların, cemiyet tarafından belirlenen, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi çerçevesinde değerlendirilmesinin yararlı olacağı belirtildi.

  Bazı yayın kuruluşlarının ve gazetecilerin, başka kuruluşlardaki meslektaşlarını, yayınları nedeniyle eleştiri sınırı aşarak suçladıkları, hatta iftirada bulundukları belirtilen açıklamada, bunların üzüntüyle gözlemlendiği anlatıldı. Açıklamada, kimi gazetecilerin haber kaynağını açıklamaya zorlanmasının ve kimi gazetecilerin belgelere dayalı yanıt hakkına yine meslektaşları tarafından saygı gösterilmemesinin kabul edilebilir davranışlar olmadığı vurgulandı.

  Bazı yayın organlarında toplumun bir bölümünün manevi değerlerine karşı eleştiri ve görüş bildirme sınırlarını aşan şekilde konuşulması ve yayın yapılmasının yanlış olduğu da bildirilen açıklamada, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'nin ilgili maddeleri kamuoyuna ve gazetecilere yeniden hatırlatıldı.

  İLKELER

  Hazırlık soruşturması sırasında, soruşturmayı zaafa uğratıcı, yönlendirici biçimde haber ve yorumdan kaçınılmalıdır. Yargılama sürecinde de haberler her türlü önyargıdan uzak ve kesinlikle doğruluğundan emin olunarak sunulmalıdır. Gazeteci, yargı sürecinde taraf olmamalıdır. Yargı kararı kesinleşmedikçe, bir sanık suçlu ilan edilmemelidir. Haberlerde ve yorumlarda suçluymuş gibi değerlendirmeler yapılmamalıdır.

  Gazeteci, çalıntı, iftira, hakaret, lekeleme, saptırma, manipülasyon, söylenti, dedikodu ve dayanaksız suçlamalardan kesinlikle uzak durur.

  Gazeteci, yayınlanmış her yanlışı en kısa sürede düzeltmekle yükümlüdür.

  Gazeteci, kaynağını bilmediği bilgi ve haberleri yayınlamaz. Kaynak açık olmadığında, yayınlamaya karar verdiği durumlarda da kamuoyuna gerekli uyarıları yapmak zorundadır.

  Gazeteci, bir ulusun, bir topluluğun ve bireylerin kültürel değerlerini ve inançlarını (veya inançsızlığını) doğrudan saldırı konusu yapamaz.

  Gazeteci, kaynakların gizliliği ilkesi uyarınca, kaynağını açıklamaya ve tanıklık yapmaya zorlanamaz.

  Gazeteci, sıfatını taşımayı hak eden herkes meslek ilkelerine en yüksek seviyede uymayı taahhüt eder.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı