"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Gazeteciler ne istiyor

TGC Başkanı Orhan Erinç, Çanakkale’de cumartesi günü Bülent Dikmener Haber Ödülü töreninde ilginç bir konuşma yaptı. Şöyle özetlenebilir.

- Türkiye’de ilk kez 94 meslek örgütü ‘Gazetecilere Özgürlük Platformu’ adı altında bir araya geldi. Amaç ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması, hukukun evrensel ilkeleriyle çalışan hukuk kurallarının geliştirilmesi...
- (Gazeteciler, meslek kuruluşlarının yalnızca Terörle Mücadele Yasası’nın değiştirilmesini istediği yönünde söylemler nedeniyle) Oysa biz özellikle TGC olarak, 2004 yılından bu yana Türk Ceza Yasası’ndaki (TCY) 26 maddenin, Türkiye’deki ifade özgürlüğünün önünü kesen, kaldırılan TCY’den de daha tehlikeli suç tanımları içerdiğini anlatıp geliyoruz. Bizim değiştirilmesini istediğimiz yasalar, terörle mücadele yasasıyla sınırlı değil. Biz TCY’nin ifade özgürlüğünün önünü kesen maddelerinin değiştirilmesini istiyoruz. Terörle Mücadele Yasası’nın, ifade özgürlüğünün önünü kesen, halkın bilgilenme hakkını elinden alan maddelerinin değiştirilmesini istiyoruz. Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nin AB kazanımlarına aykırı düştüğü için kaldırıldığının söylendiği süreçte, ondan daha yetkili Özel Yetkili Mahkemeler kurulmasını ve onların denetimi konusundaki eksikliklerin giderilmesini istiyoruz.
TUTUKLULUK VE İNFAZ
Tutukluluk süreleri infaza dönüştü... Tutukluluk sürelerinin ‘adi’ diyebileceğimiz suçlarda 5, terör yasasındaki kapsamındaki suçlarda da 10 yıl olduğu konusundaki yargı kararında siyasetçiler, ‘Yargı böyle karar verdi’ diyerek kurtulmak istiyor. Oysa bunu oturup düşünmek zorundalar. Eğer kendilerinin yaptığı yasa maddesinde bu süreyi 10 yıl olarak belirlemişlerse, yargıyı töhmet altında bırakma hakları yok. Ama kendileri 10 yılı hedeflememişlerse çok üzerinde durdukları milli iradeye aykırı bir durum ortaya çıkıyorsa, bu süreyi normal süre haline dönüştürmek yasamanın, yani Meclis çoğunluğunun elinde olmalıdır. Bu, Meclis açıldıktan sonra ilk yapılacak işler arasına alınmalıdır.
TERÖR SUÇLUSU
Biz meslektaşlarımızın gazetecilik mesleğini yapmaları nedeniyle terör suçlusu ilan edildiklerini de iddia ediyoruz. Kısa bir süre öncesine kadar devlet adına konuşanlar ‘Yargılanan gazeteci yok’ demekteydiler. Ancak bir süre sonra ortaya çıkan veriler gerçekten gazetecilerin yargılanmakta olduğunu ortaya koyunca, bundan vazgeçmek zorunda kaldılar.
Şimdi gazeteciler yargılanıyor ama terör örgütü üyesi olarak yargılanıyor demeye başladılar. Biz şunu ortaya koymaya çalışıyoruz. Meslektaşlarımız terör örgütü üyesi olarak yargılanıyorlar ama kendilerine yüklenmek istenen suç iddiaları, gazetecilik faaliyetleri ile ilgili konuları kapsıyor. Bunu arkadaşlarımıza sorgularında yöneltilen sorulardan da ortaya çıkarıyoruz.

30 yılda 68 ödül alan bir gazeteci

TERZİ kendi söküğünü dikemez denir ya... Medya mensuplarının çoğunun durumu da budur. Ne hakkını bilir, ne yasaların koruyuculuğunu; ne de onları tuzağa düşüren iktidar anlayışlarını... AB standartlarında nasıl gazetecilik yapılır? Bu konuda da bilgilenmeyi düşünmez. Bazı meslektaşlarımızın ‘sığındıkları’ güçler var artık. Bunlar bir özeleştiri olarak kabul edilebilir. Çünkü sorunlar giderek büyüyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç’in yaptığı konuşma çok önemliydi; ‘basın dünyası’na yapılan ‘Silivri’ muamelesinin bir özetiydi. (Konuşmayı yukarıda okuyabilirsiniz.)
Bunları neden anlatıyoruz?
Hafta sonu Çanakkale’de ‘Bülent Dikmener Haber Ödülü ve Turhan Narler Yerel Gazetecilik Ödülü’ töreni vardı. ‘Cumhuriyet’çiler ve geçmişte orada çalışmış olanlar Dikmener Ödülünü 32 yıldır sürdürüyor. Çanakkale doğumlu olan Dikmener, Cumhuriyet’in eski yazıişleri müdürü; Turhan Narler de Çanakkale Olay gazetesinin sahibiydi. Gazeteyi şimdi eski gelini Aynur Ganiler yönetiyor.
Her iki ödülü, ‘Cumhuriyet’çilerin ağırlıkla olduğu bir jüri tespit ediyor; ödül töreni de Çanakkale’de yapılıyor. Çanakkale’deki duyarlı kişiler bu ödüle sahip çıkıyorlar.
KİMLER KAZANDI
Bu yıl ödüle Aykut Küçükkaya (Cumhuriyet), Deniz Feneri soruşturması ilgili haberleri nedeniyle layık görüldü. Jüri özel ödülü, ‘Yanlış Çiçek dinlendi’ haberiyle Toygun Atilla’ya (Hürriyet) verildi. Yerel gazetecilik ödüllerini de Çanakkale Ton TV’den Ogün İnal ile Batman Çağdaş gazetesinden Arif Arslan kazandılar. Arif Arslan’ın, 30 yıllık meslek yaşamında 68 ödül aldığını söyledi.
Çanakkale’deki doktor yeğeni Dr. Celal Karakaş’ın yeni yaptırdığı ‘Sarıçay’ Oteli’nin açılışına eşi Müjde Ar’la katılan eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, CHP Milletvekili Serdar Soydan, Vali Yardımcıları Bahir Altunkaya, Cemal Yıldızer, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş ve İntepe Belediye Başkanı Alaettin Özkurnaz, Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan dikkat çeken isimlerdi. Turhan Narler’in oğlu Işık Narler’i de özlemişiz.
Tören vesilesiyle, Çanakkale ile kardeş olan Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Tarihi Kentler Birliği toplantısı için Urfa’da bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a çektiği telgrafta “Yaşadığımız bu sıkıntılı süreçlere rağmen belediyelerimizin arasındaki kardeşlik ilişkilerinin Türkiye açısından bir umut ışığı olacağına inandığını” söylemesi alkışlanırken, ‘Olay’ ve ‘Batman Çağdaş’ gazeteleri ‘kardeş gazete’ olduklarını ilan ettiler. İntepe Belediye Başkanı Alaettin Özkurnaz da Hasankeyf arasında ‘kardeş kent’ kararı aldıklarını duyurdu.

Kamil Koç kızdırıyor

“BEN Nevin Alpman... Kamil Koç’la, geçen cuma günü 12.00’de Ayvalık’tan hareketle Bayrampaşa Otogarı’na vardık. Bizi oradan evlerimize bırakmak üzere Küçükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar bölgesine giden midibüse bindirdiler. Sorun bundan sonra başladı. 23.00’e 5 kala midibüs hareket etti. E-5’e girerken bir baktık Atatürk Havalimanı’na saptı; çok sinirlendik yolcularla... Cıvıl cıvıl bir kadın, şoförün yanında fır dönüyor. Demek havaalanında uçağa binecek; iyilik yapıyor şoför ama olmaz... Benim yanımda 86 yaşında annem  var; bırakın bizi çocuklu anneler, bebekler, gençler... Neyse şoför söz vermiş demek ki, havaalanına geldik; kadını bir tek uçağa bindirmediğimiz kaldı. Çok sinirlendik, dün Kamil Koç’un Halkla İlişkiler’ini buldum, Onur adlı genç ilgilendi, size geri döneceğiz dedi. Gece yarımda eve vardık. Bu notumuza rağmen bir uyarı yapılacağını sanmıyorum. Bana bir dostum Kamil Koç’un Genel Müdürlüğü Bursa’da onların bilmesi lazım dedi. Ben de size iletiyorum yazmanız için. Esas, şirketin ortaklarından milletvekili Sena Kaleli’nin haberi olmalıymış! Kamil Koç, hiç hata yapmamalı.”

X