Ege Haberleri

EGE

  Gazeteciler meydana indi

  Banu ŞEN/Hürriyet
  03.10.2015 - 18:09 | Son Güncelleme: 03.10.2015 - 18:09

  SON dönemde gazetecilere yönelik artan baskılar ve saldırılar nedeniyle basın meslek örgütlerinin düzenlediği eş zamanlı eyleme İzmirli gazeteciler de katıldı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC) öncülüğünde Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Heykeli önünde bir araya gelen çok sayıda gazeteci son dönemde yaşananları protesto etti.

  Konak’ta bulunan Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı önündeki protestoda gözdağlarına, korkutmalara karşı ‘Özgür basın’ın yılmayacağını haykırdıklarını ifade eden İGC Başkanı Misket Dikmen, “Basın özgürlüğü derken, can güvenliğimizin olmadığı bir noktaya geldik. Çok ciddi endişeler içindeyiz” diyerek, şunları söyledi;

  Şiddetle kınıyoruz

  Gazeteciler meydana indi

  “Son zamanlarda medyaya yönelik baskıları ve ‘Onun tırnaklarını, dişlerini sökmesini biliriz, ‘İstesek sinek gibi ezeriz, döveriz’ şeklinde yazan sözde köşe yazarlarının, bu demokrasi karşıtı ürkütücü ifadelerini şiddetle kınıyor, reddediyoruz. Üstelik tüm bunların sonucu, şehir eşkıyalarının durumdan vazife çıkarıp, saldırıya geçtiğini de görüyoruz. Son dönemde yaşadıklarımız apaçık gözdağıdır, basına hiza verme çabasıdır. Devletin can güvenliğimizi sağlamadığını hisseden biz gazeteciler, bugün her açıdan özgür olmadığımızı ilan ediyoruz ! Siyasi iktidar ülkeyi yönetendir. Yaşadıklarımızın sorumluluğu doğrudan siyasi iktidarındır. Hükümete, İçişleri Bakanlığı’na sesleniyoruz. Yaratılan bu ‘Vandalizme dur’ demek için meydanlardayız. Tek ses olduk, el eleyiz, buradayız. Her koşulda, halkın haber alma hakkını sonuna kadar yerine getirmeye kararlıyız. Bunun için bugün İzmir’den İstanbul’dan ve yurdun diğer bölgelerinden eş zamanlı sesleniyoruz” diye konuştu. Dikmen’in bildiriyi okumasının ardından İzmirli gazeteciler “Özgür Basın Susturulamaz” sloganı atarak yaşananları alkışlarla protesto etti.
  İzmirli gazetecilerin katıldığı protestoya, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, CHP İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Tacettin Bayır, CHP İzmir eski Milletvekili Mustafa Moroğlu, CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili adayı Atila Sertel, gazeteci-yazar Uğur Dündar, gazete ve televizyonların temsilcileri katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı