Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gazeteci tutuklama kabul edilemez

  A.A.
  15 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 15 Mayıs 2011 - 00:39

  Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk, Amerikan PBS Televizyonu’nda ünlü sunucu Charlie Rose’un konuğu oldu. Programda, Türkiye’deki çeşitli konuları değerlendiren Pamuk, “Gazetecilerin tutuklanması kabul edilemez. Maalesef şu anda Türkiye’de 50’den fazla gazeteci cezaevinde” dedi ve özetle şöyle konuştu:

  Ordunun gücü azaldı, mutluyum

  AK Parti, ordunun gücünü azalttı. Bu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın en başarılı olduğu konu. Türkiye’de ordunun gücünün azaltılmış olmasından mutluluk duyuyorum. Ancak bu durumun bazı kesimlerde laiklik konusundaki kaygıları artırdı.
  m Ergenekon soruşturması kapsamındaki davaları ciddiye alıyorum. Darbe girişimlerine dair gazetelerde okuduklarımı ikna edici buluyorum ve Türk halkının da buna ikna olduğunu düşünüyorum. Hakimlerin, darbe girişimi iddialarını araştırmasını olumlu buluyorum.
  -AB’nin Türkiye’ye “ikinci sınıf vatandaş” muamelesi yapmasının Türkiye’de kızgınlık yaratmasını anlıyorum. Ama bu “intikam” düşüncesiyle “madem bizi almıyorsunuz, Arap ülkelerine yönelelim” gibi bir tavra dönüşmesin.
  -Türkiye’nin “Arap Baharı”na ihtiyacı yok. Arap ülkelerinin bu halk hareketleriyle sadece siyasi değil, kültürel ve sosyal anlamda da daha açık bir yapıya doğru gideceğini düşünüyorum.
  -Türkiye’de seçimler öncesinde partiler arasındaki “siyasi kavgada” kullanılan retorik beni endişelendiriyor. İfade özgürlüğünden çok fanatizmle alakalı.
  -Türkiye’de ifade özgürlüğü, hoşgörü, geleneksel kültür ve modernlik arasında her zaman “zigzaglar” var. Laiklik konusundaki kaygılar malesef ordunun demokrasiye müdahalesi için zemin hazırlıyor. “Ordu lütfen gel, bizi kurtar” şeklinde bir yaklaşım içinde olunmasını doğru bulmuyorum.
  -Laikliğin korunması konusunda kaygılar var ama bence ülke daha dindar bir hale gelmiyor. Bundan 10-20 yıl önce sokakta içki içen insanlar göremezdiniz.       -Başörtülü kadın sayısının az ya da fazla olmasının kriter olmaması gerekiyor. Benim değerlerim açısımdan, herkes ne istiyorsa onu yapabilmeli. Ordu bize, ‘eğer üniversiteye, hastaneye girmek istiyorsanız başörtünüzü çıkarın’ dememeli. Türk kadınlarına ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılmamalı.

  Atatürk’e ihanet edildiği düşüncesinde değilim

  Türkiye’nin uygar ülkeler topluluğunun bir üyesi olma doğrultusunda ilerlemekte olduğu ana yolu değiştirdiği ve Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş medeniyetlere ulaşma hedefine ihanet edildiği düşüncesinde değilim. Ancak Türkiye bu süreci biraz yavaş götürüyor. Umduğumuz ölçüde başarılı gitmiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı