Gündem Haberleri

  Gazeteci Rahmi Yıldırım beraat etti

  AA
  24.10.2005 - 13:01 | Son Güncelleme:

  Ankara 12. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına Yıldırım ve avukatları katılırken, duruşmayı aralarında Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi'nin de bulunduğu çok sayıda gazeteci izledi.

  Gazeteci Rahmi Yıldırım, bir internet sitesinde yer alan generaller hakkındaki bir makalesinde “askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif” ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

  Cumhuriyet Savcısı Sami Güngör, araştırılacak başka bir konu kalmadığı için esas hakkındaki görüşünü açıkladı.
  Güngör, eleştiri hakkının Anayasa'da güvence altına alındığını, ifade özgürlüğünün de bunun doğal bir parçası olduğunu söyledi. Kişilerin eleştiri hakkını kullanmaları sonucu ortaya koydukları düşüncelerin suç oluşturmayacağının açık olduğunu anlatan Güngör, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ve Yargıtay içtihatlarına göre ağır, sert ve incitici de olsa eleştiri hakkı kullanıldığında kişiye yaptırım uygulanmamasının çoğulcu demokrasilerin gereği olduğunu kaydetti.

  Dava konusu yazının, bütün olarak incelendiğinde, “devletin askeri kuvvetlerini tahkir ve tezyif etmek” suçunun, manevi unsur bakımından oluşmadığını belirten Güngör, Yıldırım'ın beraatına karar verilmesini talep etti.
  Yıldırım, esas hakkındaki savunmasında, beraatını talep ederken, son sözünde, düşünce özgürlüğünden yana görüş bildirdiği için savcıya teşekkür etti.

  Yargıç Ahmet Zeki Durmuş, Yıldırım'ın beraatına karar verdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı