Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gazeteci İsmail Sivri anıldı

  A.A
  03.08.2009 - 13:48 | Son Güncelleme:

  İzmir Gazeteciler Cemiyeti başkanlarından Gazeteci Yazar İsmail Sivri, ölümünün 2. yılında Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki heykelinin önünde anıldı.

  ANMA TÖRENİNDEN FOTOĞRAFLAR

  İsmail Sivri'nin ailesi ve gazetecilerin katıldığı anma töreninde konuşan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Sivri'nin ölüm yıl dönümünde konuşmanın, sözün bittiği, sözcüklerin doğru kullanılamadığı durumlardan birisi olduğunu söyledi.

  Tartan, Sivri'nin yerinin kolay kolay doldurulamayacağını belirterek, şöyle konuştu:

  “İzmir'e baktığınızda, yolda yürüdüğünüzde, yaşamın her alanında İsmail Sivri'nin eksikliği var. Sevgi, saygı, heyecanla andığımız İsmail Sivri, bu kentte yeri doldurulamayacak insanlardan bir tanesidir. İsmail Sivri, sessiz sedasız en doğru şeyleri yapar, sevgiyi ortaya koyardı. Kendisini çok arayacağız. İzmir babasını kaybetti. Kentin yüreğinin ortasında olan bir insandı. Nur içinde yatsın.”

  İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de uzun süre Cemiyet başkanlığı yapan Sivri'nin sevgi ve gönül adamı olduğunu söyledi.

  Sertel, 7'den 70'e herkesin tanıdığı Sivri'nin, yazdığı çocuk hikayeleriyle de tanındığını belirterek, onun anısına Çocuk Öyküleri Yarışması düzenleyeceklerini ifade etti.

  İsmail Sivri'nin kızı Hikmet Sivri Gökmen ise çok özel bir insan olan babasının yokluğuna alışamadıklarını anlattı.
  Törene, İzmir Vali Yardımcısı Nevzat Ergün, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Erol Akıncılar, İsmail Sivri'nin oğlu Talat Sivri, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Karabağlar Belediye Başkanı Hasan Karabay, Ege-Koop Başkanı Hüseyin Aslan ve AK Parti İl Başkan Yardımcısı Bilal Doğan da katıldı.

  GAZETECİ İSMAİL SİVRİ KİMDİR?

  3 Ağustos 2007 tarihinde 80 yaşında yaşamını yitiren İsmail Sivri, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Gazeteciliğe 1951 yılında İstanbul'da Yeni Sabah gazetesinde muhabir olarak başlayan Sivri, 1960 yılına kadar Dünya, Son Telgraf, Vatan, Tercüman ve Havadis gazetelerinde çalıştı. 1960 yılında Milliyet'in İzmir Temsilciliğini üstlenen Sivri, 1980 yılında emekliye ayrıldı.

  Emeklik döneminde mesleğini Milliyet Ege'de köşe yazarlığı yaparak sürdüren Sivri, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyetinde başkanlık görevlerini yürüttü. İGC Başkanlığını 1984-1998 yılları arasında 14 yıl süreyle sürdüren Sivri, bu görevden ayrılmasının ardından İGC Onursal Başkanlığına getirildi.

  Ege Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulunda öğretim görevlisi olarak da çalışan Sivri, bir dönem de TRT Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

  “Yeşil Panjurlu Ev”, “Karınca Dostları”, “Yürekli Kaplumbağa”, “Atatürk Çocukları Çok Severdi” ve “Atatürk Tarihi” adlı yayınlanmış kitapları bulunan İsmail Sivri, evli ve iki çocuk babasıydı.

  Bu arada, Konak Belediyesince geçen yıl Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne İsmail Sivri'nin heykeli dikilmişti.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı