Gündem Haberleri

  Gazeteci Ilıcak aleyhine tazminat davası

  A.A.
  17.05.2011 - 19:43 | Son Güncelleme:

  Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni olduğu dönemde “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davası kapsamında tutuklanan Mehmet Deniz Yıldırım, bir yazısında kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu öne sürdüğü gazeteci Nazlı Ilıcak ile Turkuvaz Gazete Dergi Basım AŞ aleyhine 25 bin liralık manevi tazminat istemiyle dava açtı.

  Yıldırım'ın avukatı Mehmet Aytekin tarafından hazırlanarak, İstanbul Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, Yıldırım'ın, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni iken gözaltına alınıp tutuklandığı belirtilerek, davacının yaşamında hiçbir suça karışmadığı kaydedildi.

  Dilekçede, “Yıldırım, mesleki yaşamında ise halkın haber alma hakkının kutsallığına inanan, gerçek ve doğru haberi; eğer kamu yararı varsa bedeli ne olursa olsun halka ulaştırmayı birincil görev kabul eden, mesleğini hiçbir çıkar ya da kişisel husumet duygularına alet etmeyen, bu ilkeler doğrultusunda kendini gazetecilik mesleğine adamış bir kişidir” denildi.

  Turkuvaz Gazete Dergi Basım AŞ'nin sahibi olduğu Sabah gazetesinin 13 Mayıs 2011 tarihli nüshasının 29. sayfasında yer alan davalı Nazlı Ilıcak'a ait köşede yayınlanan bir yazıda Yıldırım'ın, “tasarlayarak adam öldürmekten dolayı mahkum olduğuna” dair ibarelere yer verildiği belirtilen dilekçede, bu bilginin doğru olmadığı kaydedildi.

  Nazlı Ilıcak'ın, daha sonra Ulusal Kanal'dan kendisini telefonla arayan Ufuk Akkaya'nın beyanlarına yer vererek bir düzeltme yaptığı ifade edilen dilekçede, ancak Ilıcak'ın özür dilemediği kaydedilerek, bu durum eleştirildi.

  Dilekçede, “Davalıların fiili ile oluşan ve giderilmesi olanaksız manevi zararın bir ölçüde de olsa giderilmesi bakımından müvekkil Mehmet Deniz Yıldırım için 25 bin lira manevi tazminatın davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsil edilerek müvekkile ödenmesini arz ve talep ederiz” denildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı