Enis BERBEROĞLU

eberber@hurriyet.com.tr

Gazete patronu Orhan Özcanlı

18 Eylül 1998
Enis BERBEREOĞLU

Bugün yaklaşık 800 (yazı ile sekiz yüz) tirajı olanÖncü Gazetesi'nin patronundan söz edeceğiz. Bu yayın organı, yaklaşık bir yıldır DYP lideriTansu Çiller'e en ufak muhalefete bile göz yummuyor. Cumhurbaşkanı, komutan, gazeteci dinlemeden küfür yağdırıyor.

Toplam satışı bin adedi bulmayan bu gazete Bays Yayın Ticaret Sanayi Anonim Şirketi'ne ait. Bays şirketinin yüzde 51 hissesiOrhan Özcanlıtarafından kontrol ediliyor.

Yani bu küçük gazetenin büyük patronuOrhan Özcanlı.

Peki kimdirOrhan Özcanlı?

* * *

Orhan Özcanlı tıp doktorudur. Diyarbakır'daki vatani görevi sırasında askeri hapishanede hekimlik yaptı.

O dönemde, bir lakap ve bir de dost kazandı.

1) Tutuklu ve hükümlüler, Özcanlı'‘‘işkenceci doktor’’ diye andılar.

2) Özcanlı aynı kentte Terörle Mücadele şubesinde görevliBülent Orakoğlu ile kurduğu dostluğu sürdürdü.

Öyle ki 15 yıl sonra koruması aracılığıyla kendisine başvuranOrakoğlu'nun Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi'ne başkan olarak atanmasına yardım etti. Orakoğlu28 Şubat sürecinde Genelkurmay'a köstebek yerleştirdiği gerekçesiyle görevden alındı.Orakoğlu yargılandığı askeri mahkemede beraat etti.

* * *

Özcanlı ve tayin isteğini geri çevirmeyen dönemin İçişleri BakanıMeral Akşener çok yakın iki dosttu.

Biliyorsunuz, Akşener'in MHP'li gençlik yıllarındaki kod ismiAsena'dır. EşiyleAbdullah Çatlı tarafından tanıştırılmıştır.

Bu güzide politikacımızın parlamentodan önceki görev yeri Şehit Anaları Vakfı'ydı. Bu vakıftaTansu Çiller ebedi başkandır.

* * *

TekrarOrhan Özcanlı'nın vasıflarına dönersek... İlk başta söylediğimiz gibi tıp doktoru olanÖzcanlı,Sevgi Hastaneleri zincirinin sahibidir.

Kamuoyunda ismiAkın Birdal'ın başarılı tedavisi ile gündeme gelen Sevgi Hastanesi, İstanbul Caroussel'de bir şubesini açacak. Almanya'da da yine bir hastane kuruyor. Orhan Özcanlı,hastanesinin adını taşıyan Sevgi Vakfı'nın da kurucusu.

* * *

Şehit Anaları Vakfı, Refahyol döneminde İstinye'de MİT'e tahsisli bir arazinin üstüne kondu.

43 milyon dolar değer biçilen bu araziyi 49 yıllığına devralan Şehit Anaları Vakfı hemenOrhan Özcanlı'nın Sevgi Vakfı ile temasa geçti.

İki vakıf ortak üniversite kurmaya karar verdi.

İstinye'deki trilyonluk arazi teminat gösterilerek YÖK'e Avrasya Üniversitesi'nin kuruluşuyla ilgili başvuru yapıldı. Ancak başvuru YÖK tarafından reddedildi.

Kardeş vakıflar yılmadı. Bu kez Mayo Hastanesi'yle ortak bir girişim gündeme geldi. Ancak iktidar değişikliği işleri aksattı.

* * *

İşte size‘‘muhalif’’ gazete sahibiOrhan Özcanlı'nın medya dışındaki portresi... Özer veTansu Çiller'i neden destekler, muhaliflere neden küfrederler, takdiri size ait.

Yazarlar Ana Sayfa
HaberlerSpor Toto Süper LigABDYangınfaciazeynel balcıdolarkur