TEKİRDAĞ HABERLERİ

Gazdaş, Trakya’da Doğalgaz Tarifesini Değiştirdi

IHA
25.02.2015 - 13:28Son Güncelleme :

GAZDAŞ TRAKYA BÖLGE MÜDÜRÜ TAMER AKASLAN,

IHA

Trakya’da Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Lüleburgaz ve Çerkezköy’ün de dahil olduğu 17 yerleşim bölgesinde konut ve sanayi tüketicilerine doğal gaz dağıtımında bulunan GAZDAŞ, ödeme tarifesini değiştirdi.
Trakya bölgesinde temiz, güvenli ve ekonomik bir yakıt doğal gaz kullanımının yaygınlaştırılması için çalışan GAZDAŞ, kamu otoritelerinin belirlediği yeni ödeme tarifeleri ile ilgili bilgilendirmede bulundu. GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan, "Kamu adına ve denetimiyle doğal gaz dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirdiğimiz Trakya’da, sekiz yılın sonunda 25 Ocak 2014 itibarıyla taahhüt ettiğimiz sıfır tarife uygulaması sonlandırılmıştır. Diğer bölgelere kıyasla en ucuz doğal gazın tüketildiği bu dönem sonrası yeni tarifeler, GAZDAŞ olarak herhangi bir yetkimizin bulunmadığı yeni kanun düzenlemesiyle belirlenerek 1 Şubat 2015’ten itibaren tüketiciye sunulmuştur" dedi.
1 Şubat 2015 tarihi itibari ile yeni tarifeye geçtiklerini dile getiren GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan, "Doğal gaz dağıtım piyasasının 4646 sayılı Doğal gaz Piyasası Kanunu’nda yapılan düzenleme ile Türkiye genelinde tarifesi belirlenen 70 dağıtım bölgesi arasında Trakya da bulunmaktadır. Kanun gereği ilk sekiz yıllık hizmet süresini dolduran dağıtım şirketlerine yetkili mercilerce yeni tarifeler verilmektedir. Trakya Bölgesi Dağıtım Şirketimize, 25 Ocak 2014 tarihinde bu süreyi doldurması sonrasında, 1 Şubat 2015’ten itibaren geçerli olmak üzere yeni tarife bildirilmiştir. 1 Şubat 2015’ten 31 Aralık 2016’ya kadar geçerli olan bu tarifenin belirlenmesi ve hangi tüketim grubunun ne kadar tarife alacağı konularında, ülke genelindeki diğer dağıtım şirketleri için de geçerli olduğu gibi GAZDAŞ’ın da herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır" ifadelerini kaydetti.
Trakya Bölgesi sınırları içerisinde gaz şebekesi tesis ederek doğalgazın tüketicinin kullanımına sunan GAZDAŞ’ın vereceği hizmet karşılığında, tüketicilerden sekiz yıl boyunca herhangi bir bedel almayacağını taahhüt ettiğini belirten Akaslan, "Doğal gaz dağıtım faaliyetlerinin kamu adına özel sektör adıyla yapıldığı geçtiğimiz sekiz yıl boyunca, sıfır tarife uygulaması 70 yerleşim biriminden aralarında Trakya’nın da bulunduğu 10 bölgede yapılmıştır. Bu uygulama kapsamında doğal gaz arzı sağladığımız Trakya’da 2006’dan bu yana ülke genelinde diğer bölgelere kıyasla en ucuz doğal gaz tüketilmiştir" dedi.
250 MİLYON TL’LİK ALTYAPI HARCAMASI YAPILDI
GAZDAŞ olarak Trakya bölgesinde, hane halkı ve sanayicilerin en uygun şartlarda doğal gaza ulaşmasının en önemli öncelikleri olduğunu vurgulayan Akaslan, "Sürekli yenilenen altyapı çalışmalarımız, bu amaç doğrultusundaki yatırımlarımızın sonucudur. Altyapı çalışmalarımız sayesinde Trakya bölgesinde 350 bin tüketicimizin kapısına doğal gaz kullanıma hazır hale getirilmiş ve 170 bin tüketicimiz ise fiilen doğal gaz kullanımına başlamıştır. Açıklanan bu tarife Trakya Bölgesi doğal gaz dağıtım şirketi olarak, bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yatırım ve sizlere vermekte olduğumuz hizmetlerin karşılığı olup, doğal gaz faturalarında her metreküp doğal gazın bedeline ilave edilecektir" dedi.
Söz konusu uygulamalar kapsamında GAZDAŞ’ın, 8 yıllık süre içinde Trakya bölgesinde 2 bin 927 km dağıtım şebekesi oluşturarak, 365 adet doğal gazın basıncını ayarlayan ve miktarını ölçen istasyon montajı gerçekleştirdiği kaydedildi. Bölgede altyapının oluşturulması için 2014 sonu itibarıyla 250 milyon TL’lik yatırım yapan ve yatırımlarına hız kesmeden devam etmeyi planlayan GAZDAŞ’ın, yeni yerleşim birimlerine de doğal gaz arzı sağlayarak, tüketicilerin temiz ve ekonomik bir enerji olan doğal gazın avantajlarından faydalanmasını amaçladığı belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Gazdaş, Trakya’da Doğalgaz Tarifesini Değiştirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2015 tarihinde saat 13 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gazdaş, Trakya’da Doğalgaz Tarifesini Değiştirdi haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:22
 • Guneş
  08:09
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:26
Sayfa Başı