Gaz üreticisi Alman Linde Türkiye'de

A.A.
01.08.2006 - 17:01 | Son Güncelleme: 01.08.2006 - 17:35

Endüstriyel gaz üreticisi Alman Linde Gas şirketi, karbondioksit üreticisi Türk Karbogaz'ı satın aldı. 2004 yılından bu yana aralıklı olarak süren görüşmeler sonucunda, Türk Karbogaz'ın 22 yıllık ortağı olan Aytemiz ailesi ile ABD şirketi Praxair, hisselerinin tamamını Linde'ye devretti.

Satışa ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan Linde Gas İcra Kurulu Üyesi Rainer Schlicher, Linde'nin Türk piyasasında birkaç yıldır araştırmalar yaptığını, buradaki ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak istediğini ifade ederek, 2 yıl süren görüşmelerin ardından Türk Karbogaz hisselerinin tamamını satın aldıklarını söyledi.
Linde Grubunun gaz dışında mühendislik işleri de bulunduğunu anlatan Schlicher, geçen yıl 9,5 milyar avroluk satış gerçekleştirdiklerini, 55 ülkede faaliyet gösterdiklerini ve 1,5 milyonun üzerinde müşterileri bulunduğunu belirtti.
Global endüstriyel gaz pazar hacminin 39,5 milyar avro olduğunu ve Linde'nin pazar payının yüzde 11 seviyesinde bulunduğunu kaydeden Schlicher, “Linde, sadece Türk Karbogaz'ı satın almakla kalmıyor, başka büyük satın almalar da yapıyor. Muhtemelen bir süre sonra İngiliz BOC'u da satın alacağız. Linde, dünyanın en büyük 2 gaz şirketinden biri olacak” diye konuştu.

Schlicher, Linde'nin Avrupa'da yoğunlaştığını, Doğu Avrupa'ya doğru genişlediğini ifade ederek, şunları kaydetti:
“Türkiye'ye de bakmamız kaçınılmazdı. Türk Karbogaz'ı satın almaktan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye'deki amacımız tabii ki büyümeye devam etmek. Burada son derece saygın ve karlı bir şirketle karşılaştık. Satın alma sonrasında mevcut yönetim yerinde kalacak. Linde, fon aktararak bu gelişimi artıracak. Linde, Türkiye'ye para getirmeye, yatırım yapmaya hazır. Bu şirketin piyasadan daha fazla büyümesini istiyoruz.”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Schlicher, Türk gaz piyasasının büyüklüğünün 120-150 milyon avro olduğunu belirterek, ”Türk Karbogaz yüzde 20'luk paya sahip. Amacımız bu piyasa payını artırmak” dedi.
Yaptıkları gizlilik anlaşması doğrultusunda satış rakamını açıklayamadığını ifade eden Schlicher, Türk piyasasındaki proje ve imkanları değerlendirmek istediklerini, tüpgaz ile ilgili bir yatırımlarının söz konusu olacağını söyledi.
Karbogaz Genel Müdürü Hüseyin Ergün de Aytemiz ailesinin özellikle elektrik olmak üzere enerji sektöründe yoğunlaşmak için böyle bir satış gerçekleştirdiğini düşündüğünü söyledi.

Linde Gas İstanbul Genel Müdürü ve Türk Karbogaz Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Güreltöl ise Linde gaz ürünlerinin imalat sanayi, kimya, sağlık, elektronik, gıda ve metalürjide kullanıldığını bildirdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı