Gaz kontratı getiren her şirket doğalgaz ithalat ihalesine girecek

Hürriyet Haber
07 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 06 Ekim 2011 - 22:26

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz ithalatı ihalesine ilişkin olarak, “Gaz kontratı getiren her firma bu ihaleye girecektir” dedi.

TÜSİAD’ın dün düzenlediği “Küresel Enerji Stratejileri Simülasyon”unda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, Batı Hattı’na ilişkin bundan sonraki süreci şöyle anlattı: “Bu kontratın bitmiş olması Batı Hattı’ndaki borudan gazın geçmeyeceği anlamına gelmez. Oradan yine gaz geçer ancak kamu eliyle değil de, belki pazarlık gücü daha farklı olan özel sektör eliyle geçer. Kontratı sonlandırdıktan sonra hemen bu çalışmalara başladık. Tabi ki BOTAŞ’ta bunu değerlendirecek. Gazprom ile birlikte bunu tekrar yapılandırırız. 1 Ocak’a kadar bu kontratların yine özel sektör marifetiyle yapılandırılması söz konusu. Bütün şirketler müracaatlarını yapabilirler. Irak ve İran’da bu konuda kurumsal yapımız tamamlanmış durumda. Gaz kontratı getiren her firma bu ihaleye girecek.”
Toplantının kapanış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, da Türkiye’nin nükleer enerji geç kaldığını ve en kısa zamanda kaybettiklerini telafi etmeye kararlı olduklarını söyledi. Her yıl enerji talebinin 6-7 civarında artacağına dikkat çeken Davutoğlu, “Nükleer enerjiye yönelmemizin ana sebebi budur. Türkiye nükleer enerjide geç kalmıştır. Nükleer enerji Türkiye’nin bundan sonra gündeminde olacaktır ve kaybettiklerimizi telafi etmeye kararlıyız” dedi.
Davutoğlu, enerjinin, ekonominin  ve rekabetin ana parametrelerinden biri olduğuna dikkat çekerek, “Öyle bir dış politika geliştirmemiz lazım ki, coğrafyamız ekonomik olarak genişlesin. Ekonomimiz ve ekonomik sınırlarımızda bir kısıntı olmasın” deyi konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı