Gündem Haberleri

  Gay'lerle evlenene Alman vatandaşlığı

  Tuncay YILDIRIM-Ünal ÖZTÜRK KÖLN-VOORBURG
  31.07.2001 - 01:24 | Son Güncelleme:

  Eşcinsel evliliklere izin verilen Almanya'da, gay çiftler de Aile Birleşimi Yasası'ndan yararlanacak. Bu sayede, eşcinsel bir Alman vatandaşıyla evlenen yabancılar, Alman vatandaşı olabilecek.

  Almanya'da eşcinsel evlilikler yarından itibaren geçerli olacak. Eğer Alman vatandaşı eşcinsel, başka ülkeden biriyle evlenirse, Aile Birliği Yasası'ndan yararlanarak eşini Almanya'ya getirtebilecek. Ancak bunun için bazı koşullara sahip olması gerekiyor:

  Eğer geçimini kendi sağlıyorsa, sürekli oturma iznine sahipse, yeterli büyüklükte bir evi varsa, başka ülke vatandaşı olan eşini Almanya'ya götürebilecek.

  Almanya'ya gelen eşe de üç yıl sürekli ikamet ve aynı evde yaşama şartının gerçekleşmesi halinde sürekli oturma ve çalışma izni verilecek.

  Aile Birleşimi Yasası'nın eşcinsel evliliklere de uygulanacağı belirtilirken, bu şartları yerine getiremeyenler ise evlense dahi eşini yanına alamayacak.

  Öte yandan, Köln Valiliği'nden yapılan açıklamada, 100'den fazla eşcinselin kendilerine müracaat ederek, evlenme talebinde bulundukları bildirildi.

  NAFAKA SÖZLEŞMESİ

  Gerekli hazırlıkların tamamlanmasından sonra eşcinsellerin il ve ilçelerdeki evlendirme dairelerinde evlenebileceklerini açıklayan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Gregor Lange, ‘‘Eşcinsel evlilikleri de kadın erkek evliliğinin dayandığı hukuki temellere dayanacak. Miras, boşanma, nafaka, mal paylaşımı, karşılıklı ekonomik ve sosyal sorumluluk gibi konularda eşler birbirlerine taahhütte bulunacaklar’’ dedi.

  Eşcinsellere resmi nikáh hakkı tanıyan dünyanın ilk ülkesi olan Hollanda'da yeni yasanın yürürlüğe girdiği nisan ayı içinde 386 gay ve lezbiyen çift evlendi.

  Türkiye’den eş bekliyorlar

  Çeşitli etkinliklerde ‘‘görücüye’’ çıkan eşcinseller, şimdi Türkiye'den ‘‘kısmet’’ peşinde. Almanya'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen festivallerde Türk eşcinseller boy gösterirken, yasanın kendilerini rahatlatacağını söylemişti. Şimdi çok sayıda Alman eşcinselin de Türkiye'den eş seçmesi bekleniyor.

  Bekaret kemerli ‘‘güzel’’

  Yıllardır eşcinsel evliliğin kabul edilmesi için lobi çalışması yapan, meclise bile parlamenter gönderen eşcinseller, evlilik provalarına çoktan başladı. Bu iki ‘‘gelin’’, kendilerine uygun koca ararken, soldaki ‘‘gelin’’ Türk adetlerine kendini alıştırmış bile. Beline ‘‘bekaret kemeri’’ takan ‘‘güzel’’, Anadolu erkeğini ‘‘dört gözle’’ bekliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı