Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gaylere Efes yasağı

  Hürriyet Haber
  07 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Eylül 2000 - 00:01

  TURA Gemi Turizm Acentası'na ait Olympie Voyager adlı gemiyle İsrail'den Kuşadası'na turist olarak gelen Amerikalı, Hollandalı, Fransız ve İngiliz 800 gayden büyük bölümü, otobüslerle gittikleri Efes Antik Kenti kapısında polis tarafından durduruldu. Gayler, geldikleri gemiyle sınırdışı edilmek üzere limana geri götürüldü.

  Kuşadası Limanı'na dün saat 14.00'te demir atması beklenen Olympie Voyager adlı gemi, hava muhalefeti nedeniyle yarım saat gecikmeli olarak limana girdi. Gemide bulunan 800 gay, bir çift lezbiyen ve 4 transseksüel, gümrükten geçişte hiç bir sorunla karşılaşmadı. Aykırı turistlerin 700 kadarı kendilerini Efes Antik Kenti'ne ve Meryemana Evi'ne götürecek otobüslere bindi. Neşeli oldukları gözlenen gay turistler, Efes Antik Kenti girişinde otobüslerinin polisler tarafından durdurulmasıyla şok oldu. İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla Efes'e alınmayacakları belirtilen aykırı turistler, geldikleri otobüslerle Kuşadası Limanı'na geri gönderildi. Bu arada, Efes turuna katılmayan 100 kadar gay de Kuşadası Gümrük Müdürlüğü'nde tutuldu. Gayler'in geldikleri gemiyle sınırdışı edilecekleri belirtildi.

  Tura Gemi Turizm Acentası Kuşadası yetkilisi Figen Ayan, olaya tepki göstererek, ‘‘Bu bir rezalet, böyle bir olay olamaz. Bundan sonra Amerikalı turist gelmez. O zaman Bülent Ersoy'u da sahneden indirsinler’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı