Gündem Haberleri

  Gayet tabii, tavuk da yumurta da yiyorum

  Süleyman DEMİRKAN / ANKARA
  29.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep Akdağ, tavuk eti ve yumurta yediğini belirterek, vatandaşların da kaynağı belli ve güvenilir olması kaydıyla beyaz et ve yumurta tüketmekten korkmamasını istedi.

  Akdağ, "Sağlık Bakanı olarak tavuk eti ve yumurta yiyor musunuz?" sorumuza şu yanıtı verdi: "Gayet tabii yiyorum. Niye yemeyelim. Küçük çocuğumuz da var. Beyaz et ve yumurta çok önemli ve ucuz bir protein kaynağı. Vatandaşlarımız da beyaz et ve yumurta tüketmekten korkmamalı. Ama, ne olduğu belli olmayan riskli ürünleri satın almamak şartıyla."

  Modern, kapalı tesislerde üretilen tavuk veya diğer kanatlıların etini yemekte hiçbir risk olmadığını savunan Akdağ, "Yumurta son derece değerli bir besin. Söylediğimiz tarzda üretilen yumurtada bir sorun yok. Yine de kuşkulanan iyi pişirerek gönül rahatlığıyla yiyebilir" dedi.

  Akdağ, bugüne kadar dünyada ve Türkiye'de insanda saptanan kuş gribi vakalarının besin yoluyla bulaştığına dair bir tespit bulunmadığını belirtti. Akdağ, "Ancak, bilim adamları teorik olarak, 'Bulaşabilir, bu nedenle çok dikkat edin' diyorlar. Elbette bu uyarıyı ciddiye alıp çok dikkat etmemiz lazım" diye konuştu.

  250 kilo tavuk döner dağıttı

  SİVAS'ta faaliyet gösteren bir firma, vatandaşların beyaz eti rahatlıkla tüketebileceğini göstermek amacıyla "tavuk döner günü" düzenledi. Firma, ücretsiz olarak 250 kilo tavuk döner dağıttı. Vatandaşlar tavuk döner alabilmek için kuyruk oluşturdu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı