Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gay sevgilinin kirası hazineden

  Hürriyet Haber
  30 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mayıs 2010 - 22:57

  İngiltere’de yeni hükümet de ödenek skandalıyla sarsıldı. Hazine Bakanı David Laws’un hazineden haksız ödenek talep etmesinin yanı sıra, eşcinsel olduğu da ortaya çıktı. Laws özür dileyip, gay sevgilisinin cebine giren 40 bin sterlini iade etti.

  YALNIZCA birkaç hafta önce kurulan yeni İngiliz hükümeti, büyük bir skandalla sarsıldı. Daily Telegraph Gazetesi, İngiltere’nin kısa bir süre önce kurulan yeni kabinesinde Hazine Bakanı olarak görev alan Liberal Demokrat Partili David Laws’un hem harcama usûlsüzlüğü yaptığını, hem de eşcinsel olduğunu ortaya çıkardı.

  Ayda 950 sterlin

  Habere göre Laws, 8 yıl boyunca ayda yaklaşık 950 sterline varan miktarda parayla partneri James Lundie’nin iki ayrı evinde odalar kiraladı. İngiltere’de milletvekillerinin ikinci konutlarıyla ilgili harcamaları devlet tarafından karşılandığı için, toplam 47 bin sterlin Laws’un sevgilisinin cebine girdi.

  Laws haberin doğru olduğunu kabul ederek özür diledi. Partneriyle birlikte yaşamadığı ve eşcinsel ilişkisinin de açığa çıkmasını istemediği gerekçesiyle bu durumu gizli tuttuğunu söyleyen Laws, partneri adına elde ettiği haksız kazancın tamamını devlete geri ödeyecek.

  ‘Sır öğrenildi, rahatladım’

  Laws, skandalın olumlu bir tarafı da olduğunu belirterek, “Cinselliğimin öğrenilmesi beni rahatlattı” dedi. Yeni meclisteki İngiliz milletvekillerinin yüzde 3’ünün eşcinsel olduğu biliniyor.

  6 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimin ardından kurulan Muhafazakâr Parti - Liberal Demokrat Parti koalisyon hükümeti, ilk icraat olarak devlet harcamalarında kısıtlamaya gitmiş ve milletvekili maaşlarını indirmek de dahil bir dizi önlem almıştı. Kesinti planını Laws açıklamıştı. Şimdi Laws’un istifası isteniyor. Başbakan David Cameron da ilk krizini yaşıyor.

  Alışıldık skandal

  İNGİLİZ Avam Kamarası, harcama usûlsüzlüklerine yabancı değil. Bundan yalnızca 1 yıl önce iktidarda olan İşçi Partisi’nin hemen hemen tüm milletvekillerinin ikinci evleriyle ilgili harcamalarda haksız kazanç elde ettikleri ortaya çıkmıştı. Bazı vekiller, devletin parasıyla kendilerine süs havuzu bile yaptırmıştı. Yine Daily Telegraph’ın ortaya çıkardığı skandala adı karışan çok sayıda milletvekili istifa etmiş veya yeniden aday olamamıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı