Gündem Haberleri

  Gavur Gölü’nde balık ölümleri başladı

  DHA
  06.08.2009 - 16:55 | Son Güncelleme:

  KAHRAMANMARAŞ Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gürbüz, Gavur Gölü’nden aşırı miktarda su alınması nedeniyle balık ölümleri görülmeye başlandığını söyledi.

  Doç. Dr. Mehmet Gürbüz, Türkiye’nin en sulak alanları arasında bulunan ancak tarım arazisi açmak için kanallar açılarak kurutulmaya çalışılan Türkoğlu İlçesi’ne bağlı Beyoğlu Beldesi yakınlarındaki Gavur Gölü’nde yaptığı çalışmayla ilgili açıklama yaptı. Doç. Dr. Mehmet Gürbüz, gölün ekolojisinin bozulduğunu, sulak alandaki tüm canlıların yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirtti. Suda oksijenin bitmek üzere olduğunu kaydeden Doç. Dr. Gürbüz, balık ve diğer canlıların yok olmasının önüne geçilmesi için göldeki su tahliyesinin durdurulmasını istedi.

  Gölün aynı zamanda göçmen kuşların uğrak yeri olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Mehmet Gürbüz, “Göl, tarım arazisi açmak için kurutulmaya çalışılıyor. Bu nedenle başta balıklar olmak üzere canlılar ölmeye başladı. Göl çok sayıda kuşa ev sahipliği yapıyor. Bu kuşlar beslenemeyecek ve kuş ölümleri de yaşanacak” dedi. Doç. Dr. Gürbüz, Gavur Gölü’nde geçmişte yapılan çalışmayla 239 kuş türünün yaşadığının belirlendiğini, gölün zengin bir ekosisteme sahip olmasının yanında göçmen kuşlar için de önemli bir dinlenme ve beslenme alanı olduğunu anlattı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı