GAZİANTEP HABERLERİ

GAÜN’de Dini Söylemin Önemi Anlatıldı

IHA
21.10.2015 - 15:32Son Güncelleme : 21.10.2015 - 15:33

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ VE İSLÂMİ İLİMLER ARAŞTIRMA VAKFI’NIN (İSAV) 16-17 EKİM 2015 TARİHLERİ ARASINDA GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİNDE “TOPLUMSAL BİRLİĞİN GÜÇLENDİRİLMESİNDE DİNÎ SÖYLEMİN ÖNEMİ” BAŞLIKLI SEMPOZYUM DÜZENLENDİ.

IHA

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) tarafından ’Toplumsal birliğin güçlendirilmesinde dini söylemin önemi’ konulu sempozyum düzenlendi.
Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleşen sempozyumda, açılış, değerlendirme bölümleri ve altı oturum yer aldı. 18 bildirinin sunulduğu sempozyumla ilgili olarak konuşan GAÜN İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şehmus Demir, "Gaye ve sonuçları açısından tarihe önemli notlar düşülen bu sempozyum, müslümanlar olarak, din adına dışlayıcı ve ötekileştirici söylemlerin birliğimize verdiği zararları tespit etmek, bunun sebep ve sonuçları üzerinde durmak ve atılması gereken adımları masaya yatırmak amacıyla tertiplendi. Bildirilerde İslam dininin temel kaynaklarında birliğin temelleri, farklı inanç gruplarıyla bir arada yaşama tecrübesi, dinî faaliyetlerin birliği oluşturmadaki katkıları, Diyanet, medya ve sivil kuruluşların bu amaçla icra ettikleri faaliyetler gibi alanlarda sunum ve değerlendirmeler yapıldı. Bildiriler, akademisyenlerin yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı, Sivil Toplum Kuruluşları ve medya mensupları tarafından sunulmuş, böylelikle tespit ve değerlendirme ve önerilerde toplumun bütün katmanlarının katılımı sağlanmaya çalışılarak, konu derinlemesine tartışıldı" dedi.
Sempozyuma, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu, SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve ülkenin tanınmış ilim adamları ve akademisyenler katıldı. Sempozyumun sonuç bildirisinde, “Dünya, yakın coğrafyamız ve ülkemiz oldukça hassas bir dönemden geçmektedir. Bu süreçte, tüm insanlığın geleceğinde birlik, dayanışma, paylaşım ve benzeri ilkelerin hayati önem taşıdığı bir kez daha görülmüştür. Tarih boyunca kurucu ve çığır açıcı roller üstlenmiş bulunan medeniyetimiz, geçmişte olduğu gibi bugün de aynı ruh ve manevî özün geliştirilmesine son derece muhtaçtır. Bunu sağlayıcı temel unsurlar arasında yüce dinimiz İslam, merkezi ve inkar edilemez bir işleve sahiptir. Bu kuşatıcı ruh, İslam’ın temel kaynaklarından; onun sahih usül ve yöntemleri çerçevesinde elde edilmelidir. İslam’ın diriltici, paylaşımcı ve kuşatıcı özünü ortaya çıkarmak için de, başta Hz. Peygamber dönemi uygulamaları olmak üzere, yaşanmış bütün tarihi tecrübeler ve kültürel miras yol gösterici bir kaynak olarak asla ihmal edilmemelidir. Yaşanılan bu tecrübeler, günümüzde toplumsal birlik ve bütünlüğün sağlanmasında, insanlar arasında adaletin, Müslümanlar arasında kardeşliğin, farklı inanç ve kimlikler arasında çoğulculuğun, ayrımcı-ötekileştirici zihniyet ve davranışlardan uzak durmanın önemini bir kez daha hatırlatmaktadır. Bunun için de yüce dinimizin yol gösterici, aydınlatıcı ve emredici bütün ilkeleri, onun kudsiyetine zarar vermeden, güçlü bir şekilde vurgulanmalı; bunların toplumda içselleştirilmeleri amacıyla bireylerin bilgi, duygu, algı ve ahlak dünyasına aksettirilmesine özen gösterilmelidir. Başta Diyanet İşleri Başkanlığı, İlahiyat Fakülteleri ve İmam-Hatip Liseleri olmak üzere, dini sorumluluk üstlenen bütün kurumların, tam bir iş birliği halinde çalışmaları kaçınılmaz bir görevdir” ifadeleri yer aldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden GAÜN’de Dini Söylemin Önemi Anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 15 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça GAÜN’de Dini Söylemin Önemi Anlatıldı haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:14
  • Öğle
   12:32
  • İkindi
   15:56
  • Akşam
   18:30
  • Yatsı
   19:53
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı