Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gates Irak konusunda uyardı

  A.A.
  22 Ekim 2008 - 10:50Son Güncelleme : 22 Ekim 2008 - 10:50

  ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak ile ABD arasında güvenlik anlaşmasının bir an önce imzalanmaması halinde, bunun sonuçlarının dramatik olacağı uyarısında bulundu.

  Gates, dün akşam, aralarında AFP'nin de bulunduğu 3 ajansa verdiği mülakatta, “Amerikan askerlerinin BM'nin tanıdığı sürenin (31 Aralık 2008) sona ermesinden sonra Irak'ta kalmalarının statüsünü belirleyen anlaşma (SOFA) olmazsa ya da BM tarafından görev süresi uzatılmazsa bunun sonuçları dramatik olur” dedi.

  Zamanın geçtiğini ve ilerleme sağlamaya devam etmek gerektiğini belirten Gates, “Sadece 2 seçenek var: SOFA ve BM'nin Amerikan askerlerinin görev süresini uzatması. Ancak bugün BM'ye giderek istediğimizi elde etmenin garantisi yok. O zaman da ABD'nin Irak'taki varlığına yasal bir çerçeve bulmak için kesinlikle bu güvenlik anlaşmasını yapmak gerek” ifadesini kullandı.

  Gates, ayrıca bu anlaşmanın hem Irak hem de ABD için iyi olduğunu kaydetti. Irak bakanlar kurulu, dünkü toplantısında, güvenlik anlaşmasının taslağında değişiklik yapılmasını kabul etmiş, gerekli değişiklikleri yapmanın anlaşmayı ulusal çapta kabul edilebilir hale getireceği konusunda mutabakata varmıştı.

  Irak hükümetindeki Şii partiler, ABD ile yapılan güvenlik anlaşmasının taslağında değişiklik yapılmasını istemişlerdi. Aylardır süren müzakereler sonucunda varılan anlaşma, Bağdat hükümeti kalmalarını istemedikçe Amerikan askerlerinin ülkeden 2011 sonunda çekilmesini öngörüyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı