Gasp eden çok Hazine arazisini alan yok

Hürriyet Haber
28.11.2001 - 01:57 | Son Güncelleme:

Hazine'nin dün 92.2 trilyon bedelle satışa çıkardığı 12 gayrimenkulünden sadece biri satılırken 8 tanesine teklif dahi gelmedi.

Arsa, fundalık ve tarlaların da aralarında bulunduğu 8 ilçedeki 12 parça gayrimenkulün satışı için dün İstanbul Defterdarlığı Milli Emlak Daire Başkanlığı'nda kapalı teklif alma suretiyle ihale düzenlendi.

Komisyon Başkanlığı'nı İstanbul Milli Emlak Dairesi Başkanı Sacit Akdemir üstlendiği ihalede ilk işlem, Ayazağa'daki talim arazisi için gerçekleştirildi. 70 trilyon lira tahmini bedelle ihaleye çıkarılan araziye, tek teklif Kiptaş İstanbul Konut İmar Plan Sanayi A.Ş.'den geldi. Ancak teklifi gösteren dış zarfı açan Komisyon Başkanı Akdemir, asıl teklifin yer alması gereken iç zarf bulunmadığı için, teklifin değerlendirmeye alınmayacağını söyledi.

İhalede tek satılan Maltepe Başıbüyük'teki fundalık için Başıbüyük Mahallesi Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tahmini bedel olan 265 milyar lirayı teklif etti. Komisyon Başkanı Sacit Akdemir, söz konusu taşınmaz için tek teklifin tahmini bedelle eşit olduğu için değerlendirmeye alınacağını ve dolayısıyla geçici ihalenin Derneğe verileceğini söyledi.

İhalenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan, Başıbüyük Mahallesi Muhtarı Ayhan Karpuz, 5 bin 300 metrekarelik taşınmaz üzerinde dernek adına yapılan sosyal tesisler, sağlık ocağı, PTT binası ve dikiş nakış kursu bulunduğunu kaydetti. İhalede, Avcılar Haramidere'de bulunan 260 milyar lira tahmini bedelli taşınmaz için de Oynurden Kimya Sanayi Ticarat A.Ş. teklif verdi. 2 bin 506 metrekarelik arazi için 155 milyar lira teklif, tahmini bedelin altında olduğu için ihale komisyonu tarafından dikkate alınmadı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı