Ege Haberleri

EGE

  Garip bir aşk davası

  Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)
  27 Ağustos 2009 - 22:16Son Güncelleme : 27 Ağustos 2009 - 22:16

  izmir’de yaşayan A.S.’nin, üç yıl önce intihar eden kocası Murat Sakal ile ilişkiye girip, ‘kişilik haklarına zarar verdiği” gerekçesiyle T.A.’ya açtığı 10 bin TL’lik manevi tazminat davası yerel mahkeme tarafından reddedildi. Temyize başvuran A.S’nin talebini yerinde gören Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi, T.A.’nın, evli olduğunu bilmesine rağmen davacının eşi ile duygusal ve cinsel ilişkiye girdiğini, bu nedenle tazminat ödemeye mahkum edilmesi gerektiğini belirtip, kararı bozdu.

  Ruhsal bunalım ve intihar

  A.S. dava dilekçesinde, 1990 yılında evlendiği eşi pilot binbaşı M.K. ile evliliğini mutlu bir şekilde 10 yıl sürdürdüğünü, kocasının 2000 yılında izmir’deki Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Kara Havacılık Alayı’na atanmasıyla bozulduğunu belirtti. A.S., eşinin izmir’de göreve başladıktan sonra, internette bir sohbet grubu oluşturduğunu, bu sitede davalı ile tanıştıklarını anlatarak, “Bu tanışma daha sonra aşka dönüştü. 1.5 yıla yakın bu beraberlikleri devam etti.Yaşanan olaylardan sonra intihara bile teşebbüs ettim. Eşim hatasını anlayıp eve geri döndü. Beni terk etmesinin vicdan azabı ve ruhsal bunalımı sonucu, zehir içip kollarımda öldü. Bana bu acıları yaşatan T.A., eşimle mutlu olduğumu bile bile bu oyunu oynamıştır. Acılarımın biraz olsun hafiflemesi için 10 bin TL manevi tazminat ödenmesini istiyorum” dedi.Davalı T.A’nın avukatı Hülya Özel ise, cevap dilekçesinde, müvekilinin olayda bir suçunun olmadığını belirtip davanın reddini talep etti.

  Yargıtay: Davalı T.A. kusurluDavaya bakan izmir Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi, A.S.’nin eşinin davalı ile duygusal ve fiziksel ilişki kurarak zaman zaman bir araya geldiğini, davacının manevi zarara uğramasının, davalının eylemi ile bir ilgisinin olmadığını, bir zarar söz konusu ise bu zararın evlilik birliğine aykırı davranan kocası tarafından gerçekleştiğini belirtip, tazminat talebini yerinde olmadığına, bu nedenle davanın reddine karar verdi. Yerel mahkemenin ret kararı üzerine A.S.’nin avukatı kararın temyizi için Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi, davalı T.A.’nın olayda kusurlu olduğunu belirtip, yerel mahkemenin kararını bozdu. Bu karar ile evli kadın ya da erkekle birlikte olan kişilerin tazminat ödemeye mahkum olma yolu açıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı