« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gardiyan atlet Avrasya Maratonu'nda koşacak

Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda infaz koruma memuru olarak görev yapan 47 yaşındaki atlet İlhan Koç, hafta sonu koşulacak 29. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda ter dökecek.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Sivas Özdemirspor'un 47 yaşındaki lisanslı atleti infaz koruma memuru İlhan Koç, işinden arta kalan zamanlarda hafta sonu İstanbul'da koşulacak olan 29. Kıtalararası Avrasya Maratonu'na hazırlanıyor.

Sivas ve diğer illerde düzenlenen maraton, yarı maraton ve diğer yol yarışlarına katılan, bu yarışlarda çeşitli dereceler elde eden Koç, atletizm yaşamı boyunca daha önce 2 kez katıldığı maratonda, 42 kilometre 195 metrelik parkuru iyi bir derece ile tamamlamayı hedefliyor.

Antrenmanlarını Karşıyaka Mahallesi'ndeki evi ile Yüceyurt Mahallesi'ndeki iş yeri arasındaki yaklaşık 12 kilometrelik yolu koşarak sürdüren Koç, maratonda Sivas'ı ve kulübünü en iyi şekilde temsil edeceğini söyledi.

Daha önce 3. ve 28. Avrasya Maratonlarına katıldığını ifade eden Koç, bu maratonlarda 3 saatin üzerinde koştuğunu, bu maratonda ise 42 kilometre 195 metrelik parkuru 3 saatte tamamlamayı hedeflediğini söyledi.

“Sağlıklı çevre, sağlıklı nesiller ve yaşanabilir bir kent” sloganıyla yapılacak maratona her yaş grubundan vatandaşları katılmaya çağıran Koç, şunları kaydetti:
“Buradan güzel ülkemin gençlerine ve diğer insanlarına sesleniyorum. Dünyada tek ülkemizde olan, iki kıtayı birleştiren Boğaz Köprüsü'nde yapılacak bu anlamlı maratona herkesi davet ediyorum. Bu maratonda niye kurdeleyi bir Türk göğüslemesin. Niye, birincilik kürsüsüne bir Türk sporcu çıkıp da İstiklal Marşımızı okutmasın. Onun için herkesi maratonda ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çağırıyorum. Maratonda bitiş noktasına birinci olarak bir Türk atletin girmesini ve İstiklal Marşımızın okunmasını istiyorum. Bir Kenyalı, bir Etiyopyalı'dan neyimiz eksik.”

Terör olaylarını da kınayan Koç, Sivas'ın simgesi olan Tarihi Çifte Minareli Medrese önünde Türk Bayrağı açarak, terörü lanetledi.

Kendisinin de bir şehit yakını olduğunu anlatan Koç, “Amcamın oğlu Piyade er Adem Koç'un şehit düşmesi ile o acıyı bizzat yaşadım. Ülkemizi yasa boğan böyle acıların yaşanmamasını diliyorum” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz