Garantibank International'a Moody's'den not

Hürriyet Haber
27.10.2005 - 14:51 | Son Güncelleme: 27.10.2005 - 14:51

Garanti Bankası'nın Hollanda merkezli iştiraki GarantiBank International (GBI), uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'den, uzun vadeli yabancı para mevduat için “Baa2”, kısa vadeli yabancı para mevduat için “P-2”, finansal sağlamlık için ise “C-“ notu aldı.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, yaptığı yazılı açıklamada, GBI'nın Moody's'in notuna, “uluslararası ticaret finansmanındaki rekabet gücü, sağlıklı mali yapısı ve aktif kalitesi, kredilerdeki başarılı performansı, süreklilik arz eden fonlama kaynakları ve karlılığının yanı sıra gelişmekte olan ülkelerde riski başarıyla yönetmesi” nedeniyle layık görüldüğünü bildirdi.

Özen, “Garanti olarak, Türkiye'deki ve uluslararası piyasalardaki başarımızı, iştiraklerimizin başarılarıyla pekiştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

GarantiBank International Genel Müdürü Bahadır Ateş de değerlendirmesinde, “Kurumsal yapımızı, risk yönetimiyle ilgili sahip olduğumuz bilgi birikimi, süreklilik, tutarlılık ve operasyonel bağımsızlık üzerine kurduk. Moody's, GBI'yi derecelendirirken, objektif kriterler ışığında güçlü olduğumuz yönleri göz önünde tuttu. Birkaç ülkeye yayılan 224 çalışanımızla bu başarıyı hak ettiğimize inanıyorum” ifadesini kullandı.

Hollanda'da 1990 yılında kurulan ve hisselerinin tamamı Garanti Bankası'na ait olan GarantiBank International'ın, Bükreş ve Düsseldorf'ta şubeleri, İstanbul ve Cenevre'de temsilcilik ofisleri bulunuyor. Uluslararası ticaret finansmanı ve “kişiye özel bankacılık” alanlarında uzmanlaşan GBI'nın, 30 Eylül 2005 tarihi itibarıyla bilanço büyüklüğü 2.5 milyar dolar, özsermayesi 200 milyon dolar, yıllık ticaret finansmanı hacmi ise 5 milyar dolar olarak gerçekleşti.
(İSTANBUL/A.A)

14:09 27/10/05
"
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı