Garanti’den 1.3 milyar dolarlık rekor Eurobond

Hürriyet Haber
08 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 07 Eylül 2012 - 21:36

Garanti Bankası, uluslararası sermaye piyasalarına, 5 ve 10 yıl vadeli, toplam 1 milyar 350 milyon dolar tutarında Eurobond ihracı gerçekleştirdi.

Bugüne kadar Türkiye’de bir banka tarafından tek seferde gerçekleştirilen en yüksek tutarlı ve en düşük kupon oranlı ihraç olma özelliğini taşıyan bu işlemde, tahviller, gelen yatırımcı ilgisine cevap vermek amacıyla iki ayrı vade diliminde ihraç edildi. Eurobond ihracına, yüzde 37’si Avrupa, yüzde 31’i ABD ve yaklaşık yüzde 20’si Uzakdoğu’dan olmak üzere, 500’ün üzerinde kurumsal yatırımcıdan talep geldi. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, “Bu rekor seviyedeki ihraçta, böylesi bir başarıya  ulaşılmasında, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden Türkiye’nin son 10 yıldır gösterdiği istikrarlı büyümenin önemli bir etkisi var” dedi.

8 milyar dolarlık talep

Yaklaşık 8 milyar dolar seviyesinde yatırımcı talebiyle karşılaşan işlemde, 750 milyon dolar tutarındaki 10 yıl vadeli sabit faizli tahviller, yüzde 5.375 faiz oranı üzerinden fiyatlanırken, kupon oranı yüzde 5.25 olarak  belirlendi. Nominal tutarı 600 milyon dolar olan 5 yıl vadeli sabit fazili tahviller ise yüzde 4.175 faiz oranı üzerinden fiyatlanırken, kupon oranı yüzde 4 olarak  belirlendi. İşlem “doğrudan ihraç” modeliyle Sermaye Piyasaları Kurumu’na (SPK) kayıtlı olarak yapıldı. İşlemin düzenleyici bankaları Bank of America Merrill Lynch, Citigroup, Commerzbank ve Morgan Stanley olurken, BNP Paribas da konsorsiyum üyesi olarak işlemde yer aldı. İşlem, düzenleyici bankalar eşliğinde  çıkılan Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ni kapsayan roadshow sonrasında fiyatlandı.

Aktif oyuncu haline geldi

İşlemi değerlendiren Ergun Özen, ekonomideki pozitif ivme sayesinde, uluslararası piyasalardaki olağanüstü koşullara rağmen, uzun vadeli finans yatırımlarında aktif bir oyuncu olmaya devam ettiklerini belirtti. Özen, şunları söyledi: “Dünya piyasalarında sabit getirili enstrümanlarla ilgilenen yatırımcıların bankamıza duyduğu güven bizi onurlandırdı. Türkiye hazinesinden sonra Türkiye’de en yüksek miktarda Eurobond ihracında bulunan kurum unvanımızı pekiştirdik. Garanti, yurt dışı borçlanma olanağı yaratma ve derinleştirmedeki başarısını sürdürüyor.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı