İSTANBUL HABERLERİ

Garanti Bankası'nın ilk üç aydaki net kârı 1.54 milyar lira

DHA
26.04.2017 - 19:15Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 26 Nisan (DHA) - Türkiye Garanti Bankası'nın konsolide finansal tablolarına göre, 2017’nın ilk üç ayındaki net kârı 1 milyar 536 milyon lira olarak gerçekleşti.

Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, Banka'nın aktif büyüklüğü 328 milyar 691 milyon liraya ulaşırken, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek 269 milyar 255 milyon lirayı aştı. Bankanın özkaynak kârlılığı yüzde 18.9, aktif kârlılığı ise yüzde 2.1'e çıktı.

Konuyla ilgili bilgi açıklama yapan Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, "2017 yılına temel bankacılık faaliyetleri kaynaklı güçlü bir başlangıç yaptık. Tüketici kredilerinde liderliğimizi sürdürürken, 2017 yılının ilk üç ayında TL işletme kredilerimizi yüzde 14 büyüttük" dedi ve ekledi:

"Bugün, Kredi Garanti Fonu kapsamında kullandırdığımız kredi tutarı 10 milyar lirayı aştı. Güçlü sermayemiz ve çeşitlendirilmiş fonlama kaynaklarımızla ekonomiye destek olmaya devam ediyoruz. Mart ayında gerçekleştirdiğimiz 6 yıl vadeli 500 milyon dolar tutarındaki Eurobond ihracı, dünya piyasalarında çalkantıların yaşandığı bir dönemde Türkiye’ye ve Garanti’ye duyulan güvenin de önemli bir göstergesi. 19 binden fazla çalışanımız ve Türkiye’nin her ilindeki şube ağımızla  müşterilerimizin yanındayız. 20 yılı aşkın süredir dijital dönüşümün öncüsü olarak bugün bankacılık hizmetini müşterilerimizin ayağına götürme noktasına ulaştık. İşlemleri şubeye gitmeden hızla yapabilmenin yanı sıra, uzmanlık gerektiren alanlarda doğrudan özel danışmanlık hizmeti almanın ayrıcalığını da yaşatıyoruz. Ödeme sistemleri dünyasında BonusFlaş ile başladığımız dijitalleşme yolculuğuna, KOBİ işyerlerimize özel Garantili İşler web platformuyla devam ediyoruz. Ayrıca tarımda dijitalleşmeye yönelik finansman dönemini de başlattık."

Garanti’nin çalışmalarının uluslararası çevrelerden de takdir görmesinin gurur verici olduğunu belirten Erbil, "Projelere sağladığımız finansmanla Global Finance tarafından ‘Türkiye’nin En İyi Yatırım Bankası’ seçildik. Çevresel, sosyal ve yönetişim konusundaki performansımızla FTSE4GOOD Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’ne girmeye hak kazandık. Kadınların iş yaşamında daha aktif yer almasına ve ekonomiye katkıda bulunmasına verdiğimiz destekler ve insan kaynakları uygulamalarımızla 'Bloomberg Finansal Hizmetler Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ne girmeye hak kazanan Türkiye’den ilk ve tek şirket olduk. Tüm paydaşlarımıza uzun vadeli sürdürülebilir değer katmak için çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

(Fotoğraflı)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Garanti Bankası'nın ilk üç aydaki net kârı 1.54 milyar lira hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2017 tarihinde saat 19 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Garanti Bankası'nın ilk üç aydaki net kârı 1.54 milyar lira haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı