İSTANBUL HABERLERİ

Garanti Bankası’ndan çocuklara kodlama atölyeleri

DHA
09.05.2017 - 15:04Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 9 Mayıs (DHA) - Garanti Bankası, 9 şehirde aynı anda düzenlediği “Geleceği Yazıyorum” kodlama atölyeleriyle, 200’e yakın çocuğu kodlama, yaratıcı düşünme ve robotik ile tanıştırdı. 

Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, bankanın çocuklara teknoloji ve yaratıcılık kültürünü aşılamak, 21. yüzyılın becerilerini kazandırmak amacıyla başlattığı “Geleceği Yazıyorum” kodlama ve robotik atölyeleri devam ediyor.

Garanti, 6 Mayıs Cumartesi günü, Türkiye’nin 9 şehrinde gerçekleştirdiği kodlama atölyeleriyle, aynı anda 200’e yakın çocuğu kodlamanın zevkli ve yaratıcı dünyasıyla buluşturdu. 8 – 13 yaş arası çocukların katıldığı atölyeler, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Kayseri, Şanlıurfa, Ordu-Giresun ve Elazığ’da düzenlendi. 

Geleceğin okuryazarlığı konumunda olan kodlama, önümüzdeki dönemin tüm mesleklerinde ihtiyaç duyulan bir bilgi olarak nitelendiriliyor. Garanti, günümüzde öne çıkan yaratıcı düşünme, yeni fikirler bulma, liderlik, sorumluluk, sosyal öğrenme yolları ve işbirlikçi çalışma becerilerini kapsayan atölyelerle, çocuklara kodlama mantığını öğretmeyi amaçlıyor. 

Bu kapsamda, Bahçeşehir Koleji’nin eğitim desteği ile düzenlenen “Geleceği Yazıyorum” kodlama atölyesine katılan çocuklara, önce Scratch yazılım geliştirme platformu ve programlama dili öğretildi. Ardından temel robotik ve mekanizmalar eğitimiyle birlikte, çocuklardan LEGO’nun WeDo 2.0 setinden yararlanarak birer Milo araç yapmaları ve bunu çalıştıracak kod yazmaları istendi.

Eğitimin ikinci bölümünde çocuklara “Tasarım Odaklı Düşünme Sunumu ve Proje Geliştirme” yaklaşımı anlatıldı. Gruplar halinde çalışan çocukların proje sunumlarıyla birlikte, atölye çalışması tamamlandı. Çocuklar atölye çalışmalarına büyük bir ilgi ve heyecanla katılırken, aynı anda aileler için de, akademisyenler tarafından “dijital çağda çocuk yetiştirmek” ve “aile içi iletişim” temalı interaktif sınıf eğitimleri verildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, “Garanti Bankası olarak her zaman öncü ve yenilikçi çalışmalara imza atmayı hedefliyoruz" dedi ve ekledi:

"Eğitim, bankamızın topluma değer yaratma anlayışı çerçevesinde uzun yıllardır en fazla önem verdiği ve katkı sağladığı alanların başında geliyor. Bu kapsamda, yeni nesillere 21. yüzyıl yetenek ve becerilerini kazandırmayı hedefleyen faaliyetlere de destek veriyoruz. Teknolojinin içine doğan Z kuşağının erken yaşlardan itibaren programlama dilinin temel prensiplerini öğrenmesi ve ‘Tasarım Odaklı Düşünme’ becerisi kazanması, donanımlı nesiller yetişmesi açısından büyük önem taşıyor. Geçen yıl farklı şehirlerde adım adım başladığımız ‘Geleceği Yazıyorum’ kodlama atölyelerini, bu sefer dokuz şehirde aynı anda gerçekleştirerek önemli bir aşamaya taşıdık. Bu vesileyle çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasına katkıda bulunduğumuz için son derece mutluyuz. Bu çalışmaların öncesinde ve sonrasında, katılımcı ailelerden aldığımız görüşlerle yaptığımız ölçümlemeler, kalıcı bir değer yaratmak adına gelecek için bize yol gösteriyor. Hedefimiz yeni neslin derinlemesine eğitimlerle kodlama bilgisini içselleştirerek, vizyoner ve yaratıcı bir geleceğe yol almasına katkı sağlamak."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Garanti Bankası’ndan çocuklara kodlama atölyeleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Garanti Bankası’ndan çocuklara kodlama atölyeleri haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

08 Ocak 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:34
 • Guneş
  08:22
 • Öğle
  13:22
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:37
Sayfa Başı