Garanti Bankası yarına 3 ışık buldu

Hürriyet Haber
14 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 14 Mart 1998 - 00:01

Garanti Bankası tarafından düzenlenen ‘‘Yarına Dört Işık’’ adlı proje yarışmasında, bir ‘‘ışık’’ eksik kaldı. Yarışmada, çevre, eğitim ve spor dallarında ödüller verilirken, ‘‘endüstri tasarımı’’ konusunda ödüle layık proje bulunamadı.

Garanti Bankası'nın düzenlediği ‘‘Yarına Dört Işık’’ proje yarışmasında çevre, eğitim ve spor dallarında birinci olanlar önceki akşam düzenlenen törenle ödüllerini aldılar. 540 projenin katıldığı yarışmada dördüncü dal olan endüstri tasarımında jüri, ödüle layık eser bulamadı. Çevre dalında yarışmayı Türk vatandaşlığına geçip Kardelen Karlı adını alan İngiliz Kate Cloud kazandı. Çevre dalında Fevzi Coşkun da Pinus Nigra türü ağaçların sadece Kütahya'da bulunan alt türlerine ait yaşam alanlarının korunması projesiyle mansiyon aldı. Eğitim dalında televizyonu kullanarak, kısa filmlerle çevresine saygılı insanlar yaratmayı amaçlayan ‘İyi yaşayan bir toplum için televizyonla eğitim’ konulu projesiyle Gönül Kırcaali İftar'a, birincilik ödülünü Prof. Dr. Üstün Ergüder verdi. Spor ödülünü ise spor yoluyla evrensel boyutlu düşünen insan yaratmak amacıyla yurt çapında seçilecek 15-16 yaş grubunda 1000 gencin, alacakları eğitimle sporu kazanma amacının dışında bir kültür olarak yaşamayı öğrenmesi için Emin Ergen, Caner Açıkada ve Atilla Erdemli'nin geliştirdiği ‘1000 olimpist genç’ projesi aldı. Spor ödülünü Sinan Erdem verdi. Bu dalda Mehmet Lütfü Özel ve Tayfun Bayındır ‘İkibine ışık’ projesiyle mansiyon aldı.

GARANTİ DESTEĞİ

Ödül törenine ev sahipliği yapan Garanti Bankası Genel Müdürü Akın Öngör, 1986 yılında bankalarının 50'nci yılını kutladıklarını, bu kutlama sırasında gelecek için ne yapabileceklerini düşündüklerinde, ‘Garanti Bankası’nın ikinci 50 yılında Yarına Dört Işık Projesi'nin ortaya çıktığını belirtti. Ödül kazanan projelerin açıklanmasının bir başlangıç olduğunu söyleyen Öngör, ‘‘Biz banka olarak bu projeleri hayata geçirmek için kolları sıvayacağız’’ dedi.

YILMAZ'IN MESAJI

Ödül törenine bir mesaj gönderen Başbakan Mesut Yılmaz, projeye katkıda bulunan herkesi kutladığını belirterek, şunları kaydetti: ‘‘Yeni bir çağa kendisini hazırlama çabasında olan ülkemizin 21. yüzyılın güçlü, saygın, ileri ülkelerinden biri olarak hak ettiği yeri alması ve geleceği aydınlık, çağdaş, mutlu müreffeh yarınlarından endişesi olmayan bir Türkiye hedefine ulaşması yolunda gayretlerinizin büyük katkısı olacağına inanıyorum.’’

Ödül töreninde sanatçı Fahir Atakoğlu, Yarın İçin Dört Işık Projesi için bestelediği parçasını da seslendirdiği bir konser verdi. Atakoğlu ve orkestrasının konserine görkemli lazer gösterisi eşlik etti. Törene katılanlar arasında, Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şahenk'in oğlu Yönetim Kurulu görevli üyesi Ferit Şahenk, kızı Filiz Şahenk ve işadamı Halis Komili de yer aldı.

Çevre Ödülü ‘Yürüyerek Antalya-Fethiye’nin

Garanti Bankası'nın ‘‘Yarına Dört Işık’’ yarışmasında çevre ödülünü Türk vatandaşlığına geçip Kardelen Karlı adını alan İngiliz Kate Cloud kazandı. Karlı, yarışmaya, ‘‘uzun mesafe patikalar-Fethiye'den Antalya'ya Likya yolu’’ projesiyle katılmıştı. Türkiye'de planlanmış ilk uzun mesafe yürüyüş yolu projesini Fethiye ile Antalya arasındaki Roma İmparatorluğu'ndan günümüze kadar gelen taş kaplama yollarının ve Osmanlı İmparatorluğu döneminin katır yollarının haritalarından çıkartan Karlı, ödülünü Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Nergis Yazgan'dan aldı.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı