Ege Haberleri

EGE

  Garanti Bankası’nın TANSAŞ itirazı ret

  Hürriyet Haber
  30 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mayıs 2000 - 00:01

  DANIŞTAY 8. Dairesi, Garanti Bankası'nın TANSAŞ hisseleri satışının iptal kararına yaptığı itirazı usul yönünden hatalı bularak reddetti. İzmir 4. İdare Mahkemesi yüzde 29'luk A grubu hisselerin Garanti Bankası'na satışını iptal etmişti.

  HUKUKÇULAR, Danıştay'a temyiz için davalı taraf ve yanında bulunanların başvurabileceğini bildirdi. Eski başkan Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının açtığı davada, davalı taraf Büyükşehir Belediyesi temyize başvurmadığı için Garanti Bankası'nın itirazının usule aykırı olduğu açıklandı.

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, Danıştay kararının sürpriz olmadığını belirterek, ‘‘Çarşamba günü hukukçularla durumu değerlendireceğiz. TANSAŞ'tan hisseleri isteyeceğiz. Ancak, atacağımız her adım hukuki olacak. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak İzmirliler adına yapmam gereken ne ise onu yapacağım’’ dedi.

  PİRİŞTİNA, hisseleri talep ettikten sonraki gelişmelerle ilgili tahminde bulunmak istemediğini belirterek, ‘‘Daha önce söylediğim gibi hisseleri alınca iki alternatif var. Yeni bir meclis kararıyla yeniden satabiliriz. Ya da eskisi gibi TANSAŞ'ı işletiriz’’ dedi.

  NASIL İPTAL EDİLDİ?

  ESKİ Başkanı CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Çakmur'la arkadaşlarının açtığı dava üzerine, İzmir 4. İdare Mahkemesi, 15 Aralık 1999'da yüzde 29’luk A grubu 219 milyon 500 adet hissenin Garanti Bankası'na satışını iptal etti. Mahkeme, satış kararının alındığı Belediye Meclisi'nin yazılı gündem olmadan olağanüstü t oplandığı gerekçesiyle usulsüzlük yapıldığını tespit etti. Meclis kararı iptal edilince encümenin 7 Ocak 1999'daki ihale kararı ve 8 Ocak'taki sözleşmenin de dayanağı kalmadı. O dönemde CHP'li meclis üyelerinin karşı çıkmaları üzerine alınan bu karardan sonra Burhan Özfatura başkanlığındaki yönetim, ikinci kez toplanarak yeniden satış kararı aldı. Ancak, mahkeme bu satış kararının da usulsüz olduğuna karar verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı