KAYSERİ HABERLERİ

Garanti Bankası, Kayserili işletmelerle, güneş enerjisi projelerinin finansmanını görüştü

DHA
29.03.2016 - 16:34Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ (DHA)-YENİLENEBİLİR enerji projelerinin finansmanı konusunda Garanti Bankası, Kayseri’de bir toplantı düzenledi.
“Güneş Enerjisi Projeleri Finansmanı ve Tarımda Yenilenebilir Enerji Kullanımı” konulu toplantıya, Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak, Proje Finansmanı Birim Müdürü Emre Hatem ve Tarım Bankacılığı Müşteri, Ürün Yöneticisi Bora Sürmeli ve Orta Anadolu Bölge Müdürü Burak Ülger katıldı. Toplantıda, Türkiye’nin yenilenebilir enerji projelerine yönelik potansiyeli de gündeme getirildi. Etkinlikte katılımcılar; Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli, lisanssız GES üretimiyle ilgili düzenlemeler, başvuru süreci, finansman koşulları, temel ekipman tipleri, ekipmanların fiyat ve tedarikçileri hakkında bilgiler verildi. Ayrıca, mühendislik-müteahhitlik-inşaat-kurulum süreci izin ve onayları, işletme ve bakım süreci, tarımda yenilenebilir enerji kullanımı ile IPARD 2 hibe fırsatları konularının da üzerinde duruldu.

Toplantıda, Garanti Bankası’nın sürdürülebilirlik politikası kapsamında enerji verimliliğine verdiği önemi vurgulayan KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak, “2014 yılının başında yapılan mevzuat düzenlemelerini takiben, ‘Kendi Elektriğini üreten KOBİ Destek Kredisi’ ürününü çıkardık. Güneş Enerjisi Sistemi projelerini finanse ederken, yatırımcıların maliyet düşürmesine ve kâr etmesine destek olmayı hedefledik. Kendi Elektriğini üreten KOBİ Destek Kredisi’yle müşterilerimize; kredi geri ödemesinde 10 yıla kadar vade, 2 yıla kadar geri ödemesiz dönemin yanı sıra, doğru, kapsamlı bilgi ve güvenilir yönlendirme sağlıyoruz. Ayrıca inceleme, değerlendirme ve takip aşamalarında danışmanlık yapıyoruz. Türkiye Avrupa’da en yüksek ışınım ve güneşlenme süresine sahip ülkelerden biri… Kayseri de güneş ışınımının en yüksek olduğu illerimizin başında geliyor. Yenilenebilir enerjinin önemli kullanım alanlarından biri de tarım sektörü… Tarımın önemli bir üretim kalemini oluşturduğu Türkiye’de, sahip olduğumuz yenilebilir enerji kaynaklarını doğru, verimli, planlı ve entegre bir şekilde kullanmalıyız. Önümüzdeki dönemde, ülkemizde yapılacak yeni enerji yatırımlarına vereceğimiz finansmanla, bu alana desteğimizi sürdüreceğiz.” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Garanti Bankası, Kayserili işletmelerle, güneş enerjisi projelerinin finansmanını görüştü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 16 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Garanti Bankası, Kayserili işletmelerle, güneş enerjisi projelerinin finansmanını görüştü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı