Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Garanti Bankası Genel Müdürü: "MB doğru kararlar veriyor"

  Hürriyet Haber
  19 Ekim 2007 - 11:18Son Güncelleme : 19 Ekim 2007 - 11:18

  Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Turgay Gönensin, Türk bankacılığının sağlam şekilde rotasına devam ettiğini belirterek, “Bankacılık sektöründe bunun (dövizdeki düşüş) bir artısı yok, açık pozisyon olmadığı için bankaların bundan herhangi bir menfaati söz konusu değil” dedi.

  Gönensin,  'faizlerin patronunun' Merkez Bankası olduğunu ve faizleri değiştirirken de bir çoğu geleceğe dönük bazı verilere baktığını anlattı.

  Ayrıca Merkez Bankasının özerk ve birinci görevinin enflasyonu düşürmek olduğuna işaret eden Gönensin, “İlk görevi, enflasyonu belirlenen hedef rakama düşürmektir. Faiz de bunu sağlayabilmek için en önemli silah. Bu verilere bakarak doğru kararları verdiklerini düşünüyoruz. Zaten beklenti, seçimden sonra oluşacak ortamda, son çeyrekte faizi düşürmekti” dedi.

  Yurt dışında mayıs ayında yaşanan ciddi likidite krizinde paranın, yüksek kazanç sağlayacakları yerle hızla gittiğini ve en iyi limanlar olarak gördükleri Türkiye, Brezilya ve Rusya gibi ülkelere ciddi giriş olduğunu belirten Gönensin, bu durumun serbest piyasayı etkilediğine işaret etti.

  Merkez Bankası'nın faizlerde gerekli indirimleri yapmayı sürdüreceğini beklediklerini ifade eden Gönensin, “Faizlerin inmesi gerekir, ama bunun kontrollü inmesi çok önemli” diye konuştu.

  “SANAYİCİLER ŞİKAYETLERİNDE HAKLI”

  Sanayicinin, enflasyonun 3,5 katı faizle para kullanmaktan şikayet etmesinde haklı olduğunu belirten Gönensin, şöyle dedi:

  “Aslında haklı oldukları bir yön var ama enflasyon ile faiz arasında bir fark olur. Bu fark, aşağıya doğru iniyor. Özellikle böyle ciddi bir ekonomik programı yapan, enflasyonu düşürmeye çalışan bir ülke için bunu tekrar yukarıya çıkarmak çok kötü. Onun için indirimin çok dikkatli ve basamaklar halinde olması lazım.”

  Dolardaki düşüşün bankacılık sektörüne bir getirisi olmadığını bildiren Gönensin, şunları kaydetti:

  “Bankacılık sektörü artık 2000 yılı öncesi gibi değil; dövizi döviz, TL'yi TL olarak değerlendiriyor. Dolayısıyla bankacılık sektörüne bunun bir artısı yok. (Bankacılık sektörüne yarar sağlıyor) gibi eskiden kalan yanlış bir inanış var. Açık pozisyon olmadığı için bankaların bundan herhangi bir menfaati söz konusu değil. Bankaların kredisi çok büyük olduğu için, eğer çok büyük oynamalar reel sektörde kredi verdikleri müşterilerinde bir problem yaratırsa, kredi sorunu olarak bankalara döner.”

  "YABANCI SERMAYENİN KEYFİNİ YAŞAMALIYIZ”

  Şu anda Türkiye'ye giren sıcak paranın, çıkandan daha fazla olduğunu belirten Gönensin, “sıcak parayı kontrol edelim” şeklindeki görüşlere karşı çıkarken, bunun faturasının çok ağır olacağını, bunu serbest ekonomi içinde çözmek gerektiğini savundu.

  Turgay Gönensin, Türkiye'ye her yıl 20 milyar dolara yakın yabancı sermaye geldiğine dikkati çekerken, “Asıl bunun hem keyfini yaşayıp hem nasıl artıracağımız söylememiz lazım” diye konuştu.

  “HER YIL 3 BİN KİŞİYİ İŞE ALIYORUZ”

  Bu arada Garanti Bankasının bu yılın ilk yarısında 43,5 milyar YTL kredi verdiğini ve Türkiye'de en fazla kredi veren banka olduğunu vurgulayan Gönensin, şöyle konuştu:

  “Bankaların ana görevi kredi vermek. Bankalar, müşterisine kredi vermek için peşinden koşuyor. Son 3-4 senede Türkiye gerçek bankacılık rotasına oturdu ve çok sağlam şekilde rotada gidiyor.”

  Garanti'nin kredi rakamlarında, dokuz ayda neredeyse sene sonu beklentisini tutturduğunu belirten Turgay Gönensin, şube sayılarının 550'yi geçtiğini, bu yılı 600 şubeyle kapatacaklarını ve 2008 yılında 700-750'yi hedeflediklerini söyledi.

  Gönensin, “Her yıl en az 100 şube açmaya devam edeceğiz. İstihdamımız artıyor. Bankanın büyümesi ile birlikte her yıl 3 bin kişiyi işe alıyoruz” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı