Gündem Haberleri

  Garanti Bankası: En fazla kredi veren bankayız

  A.A.
  18.10.2007 - 11:49 | Son Güncelleme:

  Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Turgay Gönensin, Türkiye'nin en fazla kredi veren bankası olduklarını vurgulayarak, “57,5 milyar YTL aktif toplamı ile Türkiye'nin dördüncü büyük bankası olmamıza rağmen, en fazla kredi veren bankayız” dedi.

  Gönensin, Garanti Bankası ve Dünya Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen “Garanti Anadolu Sohbetleri” toplantısında yaptığı konuşmada, Garanti Bankası'nın verdiği toplam kredinin 43,5 milyar YTL olduğunu belirterek, “Bankamız işi layıkıyla yapıyor” dedi.

  Şube sayılarının hızla arttığını ve 550'yi geçtiğini ifade eden Turgay Gönensin, bireysel, kurumsal ve KOBİ'ler dahil bütün müşterilerine önem verdiklerini, ihracat-ithalata yüzde 16 pay ile Türkiye'nin büyüyen dış ticaretine aracılık ettiklerini belirtti.

  Türkiye'de özelleştirme ve satın almaların büyük hızla ilerlediğini, yılda 20 milyar dolara yakın yabancı sermaye girdiğini vurgulayan Gönensin, Garanti Bankası'nın Tüpraş, Erdemir, Telekom gibi önemli işlerin içinde yer aldığına dikkati çekti.

  Gönensin, Karadeniz sahil yolunun yapılması gibi altyapı projelerine 1,8 milyar dolar finansman sağladıklarını, turizm sektörüne 2 milyar dolar kredi verdiklerini, enerji sektörüne şu ana kadar 500 milyon dolar finansman yaptıklarını ve en az bu kadarın da üzerinde çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

  “BANKALARIN EN ÖNEMLİ GÖREVİ KREDİ VERMEK”

  Turgay Gönensin, kredinin yanı sıra sektörlere uygun destek paketleri sunduklarını anlatırken, bankaların en önemli görevinin kredi vermek ve mevduat almak, bunun yanında müşterileri bilgilendirmek olduğunu söyledi.

  Gaziantep'te toplam kredilerinin 500 milyon YTL, mevduatlarının 155 milyon YTL olduğunu belirten Gönensin, “Topladığımız kredinin iki katından fazla kredi verir durumdayız. Bizim için yeterli değil. Şu anda Gaziantep'te 5 olan şubemizi 11'e çıkartacağız. Gaziantep'te çok daha fazla büyümek için her şeyi yapmaya hazırız” dedi.

  2002 yılında Gaziantep'te başlattıkları Garanti Anadolu Sohbetlerinin 46. buluşmasını Gaziantep'te yaptıklarını, bugüne kadar 36 ilde yaptıkları 45 toplantıda yaklaşık 15 bin girişimciyle bir araya geldiklerini aktaran Gönensin, Gaziantep'in sanayi ve ticarette marka bir şehir olduğunu vurguladı.

  Gaziantep Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin 2005'ten bu yana AR-GE projelerine 1 milyon dolarlık destek sağladığına, kentin 2006-2010 yılları kapsayan stratejik planına göre sanayi ve ticaretin yanı sıra eğitim ve turizmde de marka olmayı hedeflediğine işaret eden Gönensin, burada her şeyin devletten beklenmediğinin altını çizdi.
  Gönensin, “Gaziantep ortalamanın çok üstüne çıkardığı çıtayı, daha da yükseltmek için çalışıyor. Biz de Gaziantep'in çıtasını yükseltmeye yardımcı olacağız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı