ADANA HABERLERİ

"Garanti Bankası Anadolu Sohbetleri"

AA / Bekir Ömer Fansa
12.12.2014 - 17:07 Son Güncelleme : 12.12.2014 - 17:07
AA / Bekir Ömer Fansa

ADANA (AA) - Garanti Bankası'nın 2002 yılından beri gerçekleştirdiği "Garanti Anadolu Sohbetleri" toplantısının 97'ncisi Adana'da düzenlendi.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bir otelde gerçekleşen toplantının açılışında, banka olarak Adana'da 24 şubede, 10 bine yakın üye iş yeri ve kullanılan 200 bini aşkın kredi kartıyla kent ekonomisine canlılık getirdiklerini söyledi.

Yurdun her köşesinde üretici güçlerle birlikte olduklarını, bankacılığa bakış açılarını, ürün ve hizmetlerini, üreticilerden aldıkları ilhamla geliştirdiklerini ifade eden Özen, 96 toplantıda 31 bin KOBİ ile buluşurken bir yandan üreticileri dinlediklerini, diğer yandan illerin kalkınmasına ilham verecek öneriler, uzmanlar ve başarısı kanıtlanmış modeller götürdüklerini belirtti.

Adana'daki toplantıya Barcelona'nın kentsel dönüşümü için yapılan altyapı projelerinde aktif görev almış, kentinin bugünkü konumuna ulaşmasında büyük rol oynayan Lugano Üniversitesi Mimarlık Akademisi Öğretim Üyesi ve eski Barselona başmimarı Prof. Dr. Josep Anton Acebillo'nun katıldığını belirten Özen, "Türkiye, nüfus artışı, gelişen ekonomisi, yüzde 80'lere varan yüksek şehirleşme oranı ve tüm bunların yanı sıra kaliteli konut sayısının yetersizliğiyle, inşaat sektörünün hızla geliştiği bir ülke. Buna paralel olarak kentsel dönüşüm de Türkiye'nin en önemli ihtiyaçlarından" dedi.

Özen, Adana'nın kuzeyinde TÜİK 2013 verilerine göre 20 bin 825 konut satışı gerçekleştirildiğini, son 5 yılda Adana'da satılık konut fiyatlarının Türkiye ortalamasının üzerinde meydana gelen yüzde 55 artışın da şehrin potansiyeline işaret ettiğini kaydetti.

Kentsel dönüşüm kapsamındaki çalışmalar ve yeni projelerin Adana için önem taşıdığını ifade eden Özen, şunları söyledi:

"Biz de bugün Adana'nın dünya metropollerinin sahip olduğu kentleşme standartlarına ulaşması için yapılması gerekenleri tartışacağız. Bu doğrultuda uluslararası bir bakış açısıyla Barselona modelini inceleyecek ve Adana'ya yeni bir pencere açmaya çalışacağız. Biliyoruz ki Adana, sahip olduğu dinamizmi gerçek bir atılıma dönüştürürse dünyanın özgün metropollerinden biri haline gelebilir."

- ADASO Başkanı Kıvanç

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç da Adana'yı kent yaşamı, sanayisi, tarımıyla yeniden cazibe merkezi yapmaya çalıştıkları bu dönemde Acebillo'nun deneyimlerinin kendilerine büyük katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

Sanayiciler olarak kendi kulvarlarında, üretimde Adana ve ülkenin gelişmesi için ellerinden gelen tüm gayreti göstermeye çalıştıklarını ifade eden Kıvanç, "Türkiye'nin arzu ettiği gelişmişlik seviyesine ancak daha fazla üreterek, daha fazla ihracat yaparak ulaşabileceğimize inanıyoruz" dedi.

Türkiye'nin 2023'te 500 milyar dolar ihracata ulaşması için sanayi ürünleri miktarının üç misli artırılması gerektiğini ifade eden Kıvanç, şunları söyledi:

"Hedeflenen rakama ulaşmak için kısa dönemde sanayicilerimize büyük görev düşüyor. Son dönemde gayri safi milli hasıla içindeki payı yüzde 16'lara gerileyen sanayi üretiminin yeniden canlandırılması için planlanmakta olan teşvik sistemine büyük önem veriyoruz. Araştırmalara göre sanayide gerçekleştirilen her bir birimlik yatırımın ekonomiye 1,68 birimlik bir katkı yarattığını gözlenmekte. Bu durum özelilikle istihdam alanında net bir şekilde görülmekte, sanayi kesiminde istihdam edilen her 100 kişiye karşılık finans, ulaşım inşaat madencilik gibi farklı sektörlerde 60'dan fazla yeni istihdam yaratılmakta."

- Adana'da imar sorunu

Kıvanç, Türkiye'nin ilk sanayileşen kentlerinden Adana'nın farklı bir vizyonla yeniden planlanmasının önemli bir zorunluluk haline geldiğini belirtti.

İmar planının kentin öncelikli sorunları arasında yer aldığını ifade eden Kıvanç, "İmar sorunu sanayici kesimi için yeni yatırımlara engel bir noktaya ulaşmıştır. Yeni yatırımcı, Adana'da kendisine uygun yatırım alanı bulamamaktadır. Çarpık yapılaşma nedeniyle mevcut sanayi ve üretim alanlarının bir kısmı şehir merkezinde kalmıştır. Bu işletmelerin gelişme imkanı ortadan kalkmış, günlük faaliyetlerini dahi zorlukla yürütür hale gelmişlerdir. Bunların kümelenme modeli içerisinde uygun yatırım alanlarına yönlendirilmesi büyük bir zorunluluktur" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, "Makroekonomik veriler ışığında Adana'nın bugünü ve geleceği", Prof. Dr. Acebillo da "Kentleşmede yeni küresel trendler" konulu sunum yaptı.

Toplantıya Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile davetliler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Adana haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Adana haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Garanti Bankası Anadolu Sohbetleri" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  04 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:26
  • Guneş
   06:05
  • Öğle
   12:48
  • İkindi
   16:25
  • Akşam
   19:12
  • Yatsı
   20:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı