Dünya Haberleri

DÜNYA

  GAP'tan sonra bu kez ATA arıza yaptı

  Hürriyet Haber
  16 Ocak 2011 - 14:46Son Güncelleme : 16 Ocak 2011 - 18:23

  Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın, bakanların yurtdışı ve yurtiçi seyahatlerde kullandıkları protokol uçakları alarm veriyor. Son bir ayda ikinci uçak arızası meydana geldi.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN SURİYE'YE "LÜBNAN" ZİYARETİ

  Geçen ay, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Japonya seyahati sırasında GAP uçağında arıza çıkmış, uçak Pekin havaalanına zorunlu iniş yapmak durumunda kalmıştı.  

  Benzer bir arıza bu kez Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Bağdat seyahatinde ortaya çıktı. Bu kez arızalanan ATA uçağı idi.

  Zeynep GÜRCANLI hurriyet.com.tr

  Davutoğlu ile birlikte Bağdat’a gitmek üzere, bu sabah saat 5.30’da Atatürk havalimanında ATA uçağına bindik.

  Ancak uçak bir türlü havalanmadı. Kapısında arıza çıktı. Kapı kapanıyor, ancak uçaktaki elektronik sistemlerde kapanmamış görünüyordu. Pilotlar risk almak istemedi.

  Bakan Davutoğlu, kendisine eşlik eden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, diplomatlar ve dört gazeteci, uçağın içindeki yaklaşık yarım saatlik beklemenin ardından, salona alındılar.

  Arızanın giderilmesi için salondaki bekleme de yaklaşık iki saat sürdü.

  Bu arada, Bağdat'a sürekli telefonlar edilip, önceden yapılmış olan gezi programı sürekli değiştirildi.

  Toplam 3 saatlik bekleyişin ardından da, Bağdat'a yola çıkıldı.
   
  "BEŞ GÜN ÜSTÜNDE, 25 GÜN ALTINDA..."
   
  Uçakta meydana gelen arıza, heyette de esprilere neden oldu. Herkes öncelikle birbirine, Bakan Yıldız'ı taşıyan GAP uçağının 27 Aralık'ta yaşadığı tehlikeyi hatırlattı.

  Ve sonunda, Davutoğlu'nun ekibindekilerden biri espriyi patlattı;

  "Türkiye'de hükümet üyelerinin kullandığı araçlar da tıpkı eski Amerikan arabaları gibi; Bir ay içinde beş gün üzerinde gezersiniz, 25 gün altına yatıp tamir edersiniz..."

  Başbakan'ın, bakanların ve hatta zaman zaman Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kullandığı ATA uçağı 1986 yılında, Turgut Özal'ın talimatıyla satın alınmıştı.

  Aynı dönemde alınan GAP'ta da, ATA uçağında da sürekli küçüklü büyüklü arızalar yaşanıyor.

  YENİ HÜKÜMETİN KURULMASINDAN SONRAKİ İLK ZİYARET

  Rötarlı olarak Irak'a inen Davutoğlu'nu, Bağdat havaalanında Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik ve Irak Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından karşılandı.

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Bağdat ziyareti çerçevesinde Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüştü. Görüşmelere Zebari ile Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Ali El Debbağ da katıldı.

  Davutoğlu, daha sonra ise El Selam Sarayı'nda Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile bir araya geldi.

  Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Lübnan'da ani gelişen kriz sebebiyle yarın Şam'a gideceklerini ve bu yüzden Kerkük ve Necef'i ziyaret edemeyeceğini ancak ilk fırsatta Necef ve  Kerkük'e gitmek istediğini belirtti.

  Davutoğlu'nun ziyareti, Irak'ta yeni hükümetin 21 Aralık 2010 tarihinde kurulmasının ardından yapılan ilk ziyaret olması açısından önem taşıyor.

  Ziyaret vesilesiyle ikili ve bölgesel konuların görüşülmesinin yanı sıra, Türkiye ile Irak arasında 2008 yılında tesis edilen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin (YDSK) önümüzdeki dönemdeki faaliyetlerine ilişkin hazırlıklar ele alınıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı