Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

GAP'ın uyanık belediye başkanı

Emin ÇÖLAŞAN

Biz gazeteciler, çoğunlukla İstanbul, Ankara gibi büyük kentlerimizde yaşıyoruz. Burada sadece kendi çevremizi ve siyasetin genel havasını izliyoruz. Yurt geneline açılmamız mümkün olmuyor.

Oysa Anadolu'da neler oluyor!

Pek çoğunu ruhumuz bile duymuyor.

Vurgun, hırsızlık, yolsuzluk, kepazelik, din sömürüsü, din ticareti, haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik...

O olayları yaşayan insanların sesleri bize kadar gelmiyor. Zaten çoğu da ses çıkaramıyor. İnsanlar korkutulmuş, sindirilmiş. Büyük çoğunluk ‘‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’’ anlayışını benimsemiş.

Ama bu yanlışa düşmeyen kişiler de var Anadolu'da... Onlar beldelerindeki yolsuzlukları, olmaması gereken şeyleri, kendi olanakları ölçüsünde sergileyip görevlerini yapıyorlar.

***

Şanlıurfa Belediye Başkanı, Refah'tan seçilen ve halen Fazilet'li olan Ahmet Bahçıvan isimli bir şahıs. Şanlıurfa'yı pislik götürüyor. Belediye hizmetleri tümüyle durmuş, ama Bahçıvan Ailesi köşeyi dönmüş.

Üstelik, haklarında çok ciddi yolsuzluk iddiaları var. Bunlardan bir bölümünü, sizlere Şanlıurfa'daki Güneydoğu isimli gazete ve televizyondan ve bu kuruluşların yazarı olan gazeteci Ömer Kapaklı ile konuştuklarımdan aktarıyorum.

Fazilet Partisi mensubu, din iman sahibi Belediye Başkanı Ahmet Bahçıvan'la ilgili gerçekler yabana atılacak türden değil:

***

1- Et-Balık Kurumu özelleşiyor. Bahattin ve Mustafa Demir isimli iki kardeş, bu tesisleri yaklaşık 33 milyar lira karşılığında ve normal yollardan satın alıyorlar. Şirketin ismi Dem-Et oluyor. Aradan iki ay geçiyor, bu tesisi alanlar belediyeye başvurup imar verilmesini istiyorlar.

Arazi, kentin en iyi yerlerinden birinde ve 70 bin metrekare! Belediye Başkanı Ahmet Bahçıvan imar veriyor! Metrekaresi derhal 50 milyon liraya fırlıyor. İmara açma olayı dokuz ay önce gerçekleşiyor. Arazinin şu andaki değeri 3.5 trilyon.

İşin ilginç yanı, Belediye Başkanı Ahmet Bahçıvan kardeşimizin kardeşi olan Ömer Faruk Bahçıvan, bu şirkete yüzde 17 payla ortak oluyor! İddialara göre, para da vermiyor ve kardeşinin adına ortak oluyor.

Bir kalemde elde edilen rantı görüyor musunuz? Et-Balık iken özelleşip Dem-Et olan tesisin arazisi, Başkan Bey'in biraderi ortak olduktan sonra böylesine değer kazanıyor. Eh, imar geçiyor, imar!

İnanılmaz bir olay. Tamamen doğru. O kadar ki, bunu Fazilet Partisi yetkililerine bile doğrulattım.

***

2- Belediye Başkanı Bahçıvan, Şanlıurfa 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde motor fabrikası kuruyor. İkinci bir fabrika için girişimlerini sürdürüyor.

3- Kentin göbeğinde, en değerli yerinde bir yeşil alan var. Burası Halil Aslan isimli bir şahsa ait. Halil Aslan yıllar boyu buraya bir benzin istasyonu kurmak için başvuruyor ancak izin alamıyor.

İzin alamayacağını anlayınca, araziyi Bahçıvan ailesinin ortak olduğu Dem-Et sahiplerine -Demir ailesine- satıyor...

Ve hemen ardından, Belediye Başkanı Ahmet Bahçıvan, işlemleri tamamlayıp benzinlik ruhsatını veriyor. Buraya Dem-Pet isimli benzinlik kuruluyor. Benzinlik değil, adeta para basma makinesi! Şanlıurfa'nın en iyi para getiren yerlerinden biri. Bahçıvan ailesinden birinin bu tesiste ortaklığı olup olmadığını bilmiyorum.

4- Şanlıurfa'nın tüm kaldırım ihaleleri, İstanbul'dan gelen İhsan Konak isimli bir şahsa ihale açılmadan veriliyor. Büyük iş.

***

Şanlıurfa, eski Refah'ın, şimdiki Fazilet'in en güçlü olduğu yerlerden biri. Bunlar, ülkemizde ‘‘Müslümanlığın’’ temsilcisi! Onlar Müslüman, onlara oy vermeyen milyonlarca insanımız değil! Herkes din düşmanı!

Dillerinde her gün Allah, Kuran, din, iman sözcükleri, her alanda din ticareti ve din sömürüsü!..

İyi de kardeşim, şu Şanlıurfa'da neler oluyor? Sizin belediye başkanı neler yapıyor?

Güneydoğu televizyonu ve Güneydoğu gazetesi, Ahmet Bahçıvan'ın marifetlerini tam bir aydan beri gündeme getiriyor.

Ahmet'ten tık yok!

Yerel Güneydoğu gazetesi soruyor:

‘‘1- Et-Balık özelleştikten sonra imara açıldığı sürede, yüzde 17 payı kardeşiniz Ömer Faruk Bahçıvan devraldı. Bu hisse sizin mi, yoksa kardeşinizin mi?

2- İstanbul'dan gelen bir müteahhide Şanlıurfa'nın tüm kaldırımlarını nasıl ve hangi şartlarla verdiniz?

3- Belediye Meclisi'nde altı kez reddedilen yeşil alana hangi şartlarla benzinlik ruhsatı verdiniz?..’’

Şanlıurfalı gazeteci Ömer Kapaklı da bu soruları yazılarında sürekli soruyor ama yanıt alamıyor.

‘‘Şu anda Urfa'nın en zenginleri arasında olduğunuzun farkında mısınız? Dört yıl içerisinde sadece belediye maaşınızla harikalar yarattınız...’’

***

Şimdi yazacaklarım, Türkiye genelinde gördüklerimizdir. Bir yanda Allah, Kuran, din iman nutukları, kameraların önünde aptessiz namaza durma numaraları...

Öte yanda ise şirketler, holdingler, sigorta şirketleri, üçkâğıtlar, cukkalar, fakir fukara Müslümanlar'ın sırtından tomarla kazanılan paralar...

İstanbul'da, Ankara'da, Çorum'da, Yozgat'ta, Şanlıurfa'da, Malatya'da, Kahamanmaraş'ta, Trabzon'da ve her yerde hep aynı dümenler, aynı kandırmacalar, Müslümanlığın arkasına sığınıp köşe dönmeceler...

Her şey İstanbul ve Ankara'da olmuyor. Anadolu'da dönen dümenlere, pisliğe, soyguna ve vurguna maalesef ulaşamıyoruz.

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI