GAP'a yılda 1.9 milyar dolar

Hürriyet Haber
15 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 15 Mart 1999 - 00:01

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Olcay Ünver, GAP'ın daha kısa zamanda tamamlanmasına yönelik yeni master plan çalışmaları yapıldığını, bu çerçevede geçen yıl 700 milyon dolar olan kamu yatırımlarının yıllık 1.9 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini bildirdi. Olcay, projenin 2010 yılında tamamlanması yönünde karar alındığına dikkati çekti. Ünver, Yeni master planda yıl bazında hangi kuruluşun, hangi programı, nasıl bir bütçeyle, ne kadar zamanda gerçekleştirileceğinin belirleneceğini kaydetti. Yeni master planın yatırım programı niteliğini taşıyacağını vurgulayan Ünver, şunları söyledi:

‘‘Yeni finansman modellerini araştırıp bunları önereceğiz. Mevcut özel sektör gelişimini inceleyip ona ilişkin tavsiyelerde bulunacağız. Kalkınma 3 ayak üzerine oturan bir sistem; kamu, halk ve özel sektörün katılımı ile ilgili çalışmalar yapılacak. 32 milyar doların kalan kısmının programlanmasında, halkın katılımının genişletilmesi ve özel sektör ile ilgili daha neler yapılabilir.’’

YAP-İŞLET-DEVRET

Yeni master planda enerji dışında da bazı sektörlerde yap-işlet-devret modelinin arayışı içinde olduklarını anlatan Ünver, şöyle devam etti:

‘‘Projede sorun sulamalarda. Bu konuda programın gerisindeyiz. Sulamaya da YİD gibi bir model arayışı içindeyiz. Bunun uygulanabilirliğini araştırıyoruz. GAP'daki barajlar konusunda bir sorun yok. Fırat'ın üstündeki barajların bir kısmı bitti. ’’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı