GAP kırsal kalkınma hibe projeleri tamamlandı

A.A.
22.10.2007 - 14:42 | Son Güncelleme:

Avrupa Birliği (AB) hibeleriyle 9 ilde uygulanan ve 15,8 milyon Avro hibe edilen 84 projenin tamamlanması nedeniyle toplantı yapıldı.

Projelerin tamamlanması nedeniyle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Salonunda yapılan toplantıda konuşan projenin teknik destek ekibi lideri Andrew Winter Taylor, projenin kırsal tabanlı gelir getirici faaliyetlerin güçlendirilmesi yoluyla yoksulluğun azaltılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen bir proje olduğunu bildirdi.

Mayıs 2004 yılında çalışmalarına başlanan projede 2006 yılından itibaren 84 projenin 15,8 milyon avro hibe alarak çalışmalarına başladığını anlatan Taylor, 75 bin kilometrekarelik alanı kapsayan 9 ilde uygulanan projelerden 5 bin 200 çiftçinin yararlandığını belirtti.

Faaliyetlerine 2006 yılında başlayan projelerin hibe faaliyetlerinin sona erdiğini ifade eden Taylor, proje kapsamında 32 hayvancılık projesi, 8 arıcılık, 10 tarımsal işletme, 29 bitkisel üretim ve çok bileşenli 5 el sanatları projesi uygulandığını kaydetti.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise yaptığı konuşmada, 3 yıllık sürede mevcut projelerin tamamlanması için büyük emek sarf edildiğini belirterek, kırsal kesimde proje fikrinin gelişmesine katkı sağlayan GAP İdaresi Başkanlığı ve AB Komisyonu delegasyonunu tebrik ettiğini söyledi.Dileklerinin bundan sonra projelerin sürdürülebilir olması olduğunu ifade eden Vali Mutlu, “Artık bu projelerin yürüdüğünü, pazar ekonomisiyle birleştiklerini görmek ve çevrelerine olumlu yansımalarla diğer merkezlerde yayıldığını görmek istiyoruz” dedi.


Toplumsal kalkınmanın kırsal kalkınmadan geçtiğini belirten Vali Mutlu, şöyle dedi:
“Nüfusunun yüzde 50'den fazlası kırsalda çalışan bir ülkede kırsal kalkınma ile ilgili daha çok iş yapmamız gerekir. GAP'taki yatırımların süratle tamamlanmasıyla kırsal kalkınmanın büyük bir ivme kazanması dileğimizdir. Özellikle AB ile çalışma noktasında artık çiftçilerimizde ciddi bir proje bilinci gelişmiştir. Daha planlı hedefleri iyi planmış altyapısı iyi yapılmış çalışmalarla çiftçilerin kalkınması noktasında ciddi gelişmeler olmasını diliyorum.”

Toplantıda konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, belediye olarak uyguladıkları Kırkkoyun projesini anlattı.

Entegre kalkınma projesinin uygulanmasıyla köyde yaşam kalitesinin iyileştirilmesini amaçladıklarını anlatan Baydemir, “260 hanesi bulunan köyde 50 haneye toplam 950 koyun ve 50 koç dağıtılmıştır. 80 ton yem dağıtılmış. Karacadağ yöresinde ilk kooperatif örneğidir. günlük 5 ton süt işleme kapasitesine sahip yoğurt ve örgü peyniri mandırası kurulmuştur. Bu tesis istihdamın yaratılmasında ve yöredeki sütün değerlendirilmesinde büyük önem taşımaktadır” dedi.

Baydemir, sürekli eğitim çalışmaları uygulanan projede 330 kişinin eğitimden yararlandığını ayrıca yörede taş işlemeciliği konusunda ayrıca bir eğitim faaliyeti gerçekleştirdiklerini kaydetti.

GAP İdaresi Başkanı Yaşar Özgül ise, GAP bölgenin top yekun kalkınmasını hedefleyen en büyük proje olduğunu belirterek, daha ziyade kamu yatırımları ağırlıklı olan projede yüzde 61 finansal gerçekleşme söz konusu olduğunu kaydetti.

Özellikle sulama yatırımlarının ilerlemesiyle GAP'ın bölgeye çok önemli katkılar sunduğunu ancak bir bölgenin kalkınmasının top yekun kalkınmayla mümkün olabileceğini vurgulayan Özgül, şunları söyledi:
“Bir bölge kalkınacaksa bu kamu yatırımlarıyla olmaz. Kalkınma top yekun olur. Projelerinin bölge halkının içselleştirmesi ve desteklemesi lazım. İnsanların öncelikle kendi projelerine sahip çıkması lazım. Tek ayaklı bir kalkınma söz konusu olmaz. Temel hedefimiz budur. Yapılan çalışmalarımızın tümünde de diğer kurumların katkısıyla hedefe ulaşmayı amaçlıyoruz. Biz kalkınmayı istiyorsak, huzur içinde yaşamak, refahımızı artırmak istiyorsak burada en büyük katkı bölge halkının olacaktır.

 Her türlü problemin üstesinden bölge halkının gelmesi gerekir. Bütün problemler halk inanırsa çözülür. Kalkınmayı ekonomik problemleri hatta terör sorunları bu şekilde aşılabilir. Birlik içinde olmalı, kendi meselelerimize sahip çıkmalıyız. Her şeyi devletten beklememeliyiz. Başarı ancak bu şekilde sağlanır.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı