GAZİANTEP HABERLERİ

GAP Bölgesinde Suriye Krizinin Etkilerinin Azaltılması Projesi

IHA
11.12.2015 - 15:02 |Son Güncelleme :

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDE SURİYE KRİZİNİN ETKİLERİNİN AZALTILMASI PROJESİ PROTOKOL İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

IHA

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Suriye Krizinin Etkilerinin Azaltılması Projesi protokol imza töreni gerçekleştirildi.
GAP İdaresi Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ortaklığıyla yürütülen ’GAP Bölgesinde Suriye Krizinin Etkilerinin Azaltılması Projesi protokolü törenle imzalandı.
Özel bir otelge gerçekleşen imza törenine Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, UNDP Daimi Temsilci Yardımcısı Matilda Dimovska da katıldı. Bakan Yılmaz, yaptığı konuşmada, 5 yılı aşkın süredir Suriye’de çatışmanın devam ettiğini, bu krizden en fazla etkilenen ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu belirterek, "Türkiye bu konuda, bütün dünyaya, bütün insanlığa örnek olacak bir performans ve duruş sergiliyor. Ülke olarak tarihimize altın harflerle ortaya geçecek bir tecrübe ortaya koymuş, insanı açıdan çok önemli bir görev ifa etmiş durumdayız. Bu çerçevede özellikle sınır illerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz’’ diye konuştu. GSO Başkanı Konukoğlu da, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde Mesleki Eğitim Merkezi kurduklarını anımsatarak, merkezde yer alacak atölyelerin bir kısmının bu proje kapsamında donatılacağını, daha sonra burada Suriyelilere de mesleki eğitim verileceğini kaydetti. Törene, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Milletvekilleri Nejat Koçer ve Mehmet Erdoğan, GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu da katıldı.
PROJE
GAP İdaresi Başkanlığından verilen bilgiye göre, GAP Bölgesinde Suriye Krizinin Etkilerinin Azaltılması projesi ile Suriye kriziyle birlikte artan nüfusa bağlı olarak özellikle Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde yerel kaynaklar üzerindeki baskının hafifletilmesi, bölge halkı ve Suriyeli nüfusun desteklenmesi amaçlanıyor. Öncelikle, sanayi ve hizmet sektöründe Türk vatandaşlarına verilen mesleki eğitimlerin çeşitlendirilerek, Suriyeli mültecilere de açılması, bu yolla bölge halkının ve Suriyelilerin mesleki becerilerinin geliştirilmesi, iş bulma şanslarının artırılması ve geçimlerine kısa-uzun vadede destek olunması hedefleniyor. Toplam 5,3 milyon avro tutarında olduğu belirtilen projenin tamamı, AB finansmanıyla destekleniyor.
Projenin ise Ocak 2017 tarihinde tamamlanacağı belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden GAP Bölgesinde Suriye Krizinin Etkilerinin Azaltılması Projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Aralık 2015 tarihinde saat 15 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça GAP Bölgesinde Suriye Krizinin Etkilerinin Azaltılması Projesi haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ocak 2020, Cumartesi
 • İmsak
  06:11
 • Güneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:05
Sayfa Başı