Gündem Haberleri

  Gannuşi "yeni Tunus"u anlattı

  Hürriyet Planet
  28.10.2011 - 16:32 | Son Güncelleme:

  Tunus’daki Ulusal Geçiş Konseyi’ne seçimlerden önce başkanlık eden Raşid Gannuşi, Fransız Le Monde gazetesine özel olarak verdiği röportajda, Ennahda ve Tunus’un geleceğiyle ilgili kafalarda oluşan soruları yanıtladı.

  Ömrünün 22 yılını, İslami görüşlerinin rejime aykırı bulunması nedeniyle sürgünde geçiren ve hükümetin devrilmesiyle ülkesine geri dönen Gannuşi’nin partisi Ennahda, demokratik seçimlerde sandıktan yüzde 41 oy oranıyla çıktı.

  Le Monde’a yaptığı açıklamalarda Tunusluların Müslüman-Arap kimliğini benimsediklerini, bu yüzden, İslami değerlere göre yönetilmenin onları rahatsız etmeyeceğini ifade ederek, başka dinden olan azınlıkların inanç hürriyetlerine kesinlikle karışılmayacağının da altını çizdi.

  "İSRAİL İLE NORMAL BİR İLİŞKİ KURULAMAZ"

  İsrail ile ilişkilerin nasıl olacağı sorulduğunda Gannuşi, bunu yeni kurulacak hükümetin yanıtlaması gerektiğini, ancak işgalci bir devletle normal ilişkiler kurulmasının mümkün olmadığını belirtti.

  Geniş bir koalisyon hükümetinden yana olan Ennahda’nın beraber çalışmayacağı tek kişinin Haşemi Hamdi olduğunu, çünkü siyasete soyunan bu işadamının eski yönetimden yana tavır aldığını ifade eden Ennahda lideri, “Kadın hakları ne olacak?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:

  "KADIN HAKLARINA DOKUNMAYACAĞIZ"

  “Kadınlarla ilgili var olan hiçbir yasaya dokunmayacağız. Hatta, iş yaşamı başta olmak üzere kazanılmış hakları daha da güçlendireceğiz. Çok fazla cinsel suiistimal de söz konusu. Bunu önlemek için çalışmalar yapacağız.”

  Hükümet kurulduğunda ilk olarak odaklanacakları konuların güvenlik, kalkınma, adalet, istikrar ve yolsuzlukla mücadele gibi acil çözüm gerektiren sorunlar olduğunu dile getiren Gannuşi, ülkedeki radikal İslamcı Selefileri ise önemli bir tehdit unsuru olarak görmediklerini, şiddete başvurmadıkları müddetçe müdahale etmeyeceklerini ifade etti.

  "TAYYİP ERDOĞAN BENİ ARAYIP KUTLADI"

  Kendi tabanının radikal İslamcılardan oluştuğuna dair iddiaları da net bir dille reddeden Gannuşi, muhabirin “Siz kendinize AK Parti’yi örnek aldığınızı söylüyorsunuz, ama Türkiye’de hükümet, Ordu ve benzeri kurumlarla güç çatışması yaşamıştı.” hatırlatması üzerine şu yanıtı verdi:

  “Bu röportajdan on dakika önce Recep Tayyip Erdoğan beni arayıp kutladı. Tunus’ta elbette muhalif siyasi partiler bulunacaktır, ancak ulusal güçlerin hepsiyle uzlaşma sağlayarak çalışmayı hedefliyoruz.”

  Kendisinin hükümette görev almayacağını bir kez daha vurgulayan Raşid Gannuşi, partinin akil adamlarından olacağını ve düşünce alanında faaliyet göstereceğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı