Gündem Haberleri

  Gana’nın kaderini değiştirecek petrol üretimi başladı

  AFP
  16.12.2010 - 11:25 | Son Güncelleme:

  Batı Afrika’nın en büyük rezervlerinden biri olan Gana, bugün petrol üretimine başlıyor. Önemli bir üreticiye dönüşecek ülkedeki olası riskler ise endişe yaratıyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                       

   

  İngiltere merkezli enerji şirketi Tullow Oil liderliğindeki konsorsiyum, bölgede günlük 55 bin varil petrol üretmeyi, önümüzdeki 12 ayda ise günlük üretimi 120 bin varile çıkarmayı hedefliyor. 

   

  Afrika’nın en istikrarlı ülkelerinden biri olarak gösterilen Gana’nın, ilk yılında bu üretiminden 400 milyon dolar gelir elde etmesi bekleniyor.

       

  YASALAR YETERSİZ

  Ancak ülkede, petrol sektörünü düzenleyecek yasaların henüz kabul edilmemiş olmasının, belli başlı tehlikeleri ortaya çıkaracağından endişe ediliyor.

   

  Uzmanlar, Afrika'nın demokrasi modeli olarak kabul edilen ülkesi Gana'nın, petrolün getireceği zenginliğe kapılmayıp, tehlikeler konusunda tetikte olmasını, bunun için de komşusu Nijerya’ya bakmasının yeterli olacağını söylüyor.

   

  Nijerya ve diğer ülkelerde, büyük petrol üretimi sayesinde elde edilen para akışı büyük çaplı yolsuzluklara yol açarak diğer sektölerin göz ardı edilmesine neden oldu.

   

  Nijerya’daki petrol üretimi günlük 2 milyon varili buluyor.  

   

  YOLSUZLUK ENDİŞELERİ

   

  Bazı gözlemciler, Nijerya'da baş gösteren  petrol lanetinin Gana’yı da vurup, geçen yıl ABD Başkanı Barack Obama’nın ziyaretiyle öne çıkarılan kalkınma ve politik ilerlemelerin ikinci plana bırakabileceğini belirtiyor.

   

  Ancak diğer taraftan buna karşı çıkanlar ise Afrika’da bu işin üstesinden en iyi şekilde gelecek ülkenin, son yıllarda kaydettiği ilerlemeden dolayı Gana olduğunu belirtiyor.

   

  Gana, kakao ve altın tarafında da büyük üretici konumunda bulunuyor.

   

  ÇİN’İN DİKKATİNİ ÇEKİYOR

  Ülkede daha önce de petrol üretilmiş ancak endüstriyel çapta üretime yetecek kadar çok olmamıştı. Son dönemde keşfedilen rezervlerse, başta Çin olmak üzere, yatırımcıların büyük ilgisini çekti.

   

  Aslında Gana’da petrol 2007’de ABD’li enerji şirketi Kosmos tarafından keşfedildi ve toplamda 1.8 milyar civarında olduğu belirtildi. Bu da ülkenin Batı Afrika’nın en büyük sahalarından biri olması anlamına geliyor.

   

  Petrolün, Gana’nın 60 km açığında Atlas Okyanusu’ndaki Jubilee sahasından çıkarılacağı belirtildi.

   

   

  *Bu yazı AFP’nin geçtiği "Ghana becomes an oil nation, seeks to avoid ’curse’” başlıklı haberden derlenmiştir.  

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı