İZMİR HABERLERİ

Gana Büyükelçisi Egaala'dan yatırım çağrısı

Nevra UÇKAÇ / İZMİR, (DHA)
30.01.2018 - 14:35Son Güncelleme :

İZMİR Ticaret Odası'nı ziyaret eden ve işadamlarına yatırım çağrısı yapan Gana Ankara Büyükelçisi Salma Frances Manceel Egaala, ülkesinin, Batı Afrika'da iş yapmak için en iyi yer olduğunu belirterek, "Ganalılar Türklerin elini tutmak istiyor, umarım siz de onların elini tutarsınız" dedi.

Nevra UÇKAÇ / İZMİR, (DHA)

 

Gana Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Salma Frances Mancell Egaala, Gana Kumasi Belediye Başkanı Osei Assibey Antwi, Afrika Ticaret Merkezi Türkiye Temsilcisi Süha Özkan ve beraberindeki heyet İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaret etti. İzmir ile Gana arasındaki ikili ilişkilerin güçlenmesi adına heyeti ağırlamaktan memnun olduğunu ifade eden İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Gana'nın kendileri için önemli bir ülke olduğunu söyleyerek, "Daha önce Gana'ya yaptığım ziyarette Ticaret ve Sanayi Odası ile kardeş oda anlaşması imzaladık. Güzel bir ülkeniz var. Bu ziyaret vesilesiyle İzmir kamuoyu Gana'daki fırsatlardan haberdar olacaktır. Biz de duyurusunu yapacağız. İnşallah önümüzdeki yıl Gana'ya bir ziyaret daha yaparız" dedi.

"ÜLKEMİZDE YATIRIM YAPIN"

Büyükelçi Salma Frances Mancell Egaala, Gana'nın Afrika'da özel bir ülke olduğunu belirterek Türkiye ile hep güzel ilişkiler içerisinde olduklarını kaydetti. 4 yıl önce de İzmir'e geldiğini anlatan Egaala, Türkiye'yi çok sevdiğini dile getirdi. Bu ülkede büyükelçilik yaptığı için çok mutlu olduğunu vurgulayan Egaala, "Ben Türkiye'ye aşığım. Türkçe öğrenmeye başladım. 15 yılda Türkiye'de birçok şey değişti. Ganalılar sizin elinizi tutmak istiyor. Gana Güney Afrika'dan sonra dünyadaki ikinci büyük altın üreticisi. Küçük bir ülke olmamıza rağmen birçok kaynağımız var. Bilgisayar yapımında kullanılan nadir bulunan minerallerimiz var. Mobilya hammaddelerine sahibiz. Nitelikli işgücümüz var. Güneşli bir iklimimiz var. Güvenli bir ortama sahibiz. Ülkemizde yatırım yapın" diye konuştu.

Gana'da yatırım yapanların 10 yıl vergiden muaf olduğunu dile getiren Egaala, "Gana, Batı Afrika'da iş yapmak için en iyi yer. Vergiden muaf, gelip üretim ve ihracat yapmak için harika bir fırsat. Ürettiğinizin yüzde 70'ini ihraç edebiliyorsunuz. Fabrikanızı Gana'da kurarsanız 400 milyon kişilik Batı Afrika pazarına erişmiş oluyorsunuz. Ülkemiz şu an bütün dünyaya açık ama ben Türkiye'nin en öncelikle gelmesini istiyorum" dedi.

"YATIRIMCI ARIYORUZ"

Gana Kumasi Belediye Başkanı Osei Assibey Antwi de aynı zamanda bir işadamı olduğunu belirterek, birlikte çalışmaktan memnuniyet duyacağını kaydetti. 7 aydır Kumasi'de belediye başkanlığı yaptığını anlatan Antwi şöyle konuştu:

"Kumasi eski bir şehir ve ticaretle içiçe. Bütün Batı Afrika için bir ticaret merkezi konumundayız. Hükümet ulaşımı da kolaylaştırmak için havalimanının modernizasyonunu düşünüyor. Bu bölgede oteller ve alışveriş merkezleri de yer alacak. Üniversiteler sayesinde işçi kapasitesi sorun değil. Bu nedenle iş adamları buraya gelip bir üretim tesisi kurabilirler. Enerji konusunda yatırımcı arıyoruz. Günlük 1500 ton çöp var. Bu atığı enerjiye dönüştürebilirsiniz. Biz ikinci büyük kakao üreticisiyiz. Kakaoyu üretime sokacak yatırımcı arıyoruz."

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Gana Büyükelçisi Egaala'dan yatırım çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ocak 2018 tarihinde saat 13 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gana Büyükelçisi Egaala'dan yatırım çağrısı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ekim 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:13
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  19:58
Sayfa Başı