Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gamze Bulut muamması

2012 Olimpiyatları'nda 1500 metrede Aslı Çakır Alptekin'in ardından gümüş madalyanın sahibi olan Gamze Bulut dün sonuçlanan Avrupa Şampiyonasında ise istikrarsız sonuçlar almıştı. İddialara göre Uluslararası Atletizm Federasyonu 'doping iması' ile Bulut'u gözaltı takibine aldı. Türkiye Atletizm Federasyonu ise bu iddiaların gerçek olmadığını belirten bir açıklama yaptı. Gamze Bulut ise iddiaların medyada yer alması sonrasında yaptığı açıklamada 'doping' iddialarını yalanlarken "Hedefim 2016 Olimpiyatları. Birileri üzerime oynuyor" dedi.

hurriyet.com.tr / Mustafa AKIN DHA / Oktay ENSARİ - KAYSERİ DHA
SON GÜNCELLEME

2012 Olimpiyatları'nda 1500 metrede Aslı Çakır Alptekin'in ardından gümüş madalyanın sahibi olan Gamze Bulut, Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından hem doping hem de kurallara uyma konusunda yakın takibe alındığı iddia edildi. iddialara göre Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar ile bir araya gelen IAAF yetkilileri, Gamze Bulut'un antrenmanlarına kadar takipte olduklarını belirttiler.

Gamze Bulut muamması

IAAF ile Aslı Çakır Alptekin arasındaki CAS'taki dava ise sürüyor. Londra Olimpiyat Oyunları'nda 1500 metrede Aslı Çakır Alptekin'in ardından gelen Gamze Bulut, 4.01.18'lik derecesiyle ikincilik elde ederek gümüş madalyanın sahibi olmuştu.

Bulut, geçtiğimiz hafta Zürih'te gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonasında ise 1500 metrede 4.18.28 ile 24. sırayı almıştı. Bulut 5000 metre mücadelesinde 10. olabilmişti.

Zürih'teki sonuçları regl sorununa bağlayan Bulut'un, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar ile sert bir tartışma yaşadığı da bir başka iddia edilen konu.

FEDERASYON'DAN AÇIKLAMA
Türkiye Atletizm Federasyonu ise yaptığı yazılı açıklamada iddiaları yalanladı. Federasyon iddiaların gerçek dışı olduğunu ve Türk atletizmine zarar verdiğini söyledi.


GAMZE BULUT İDDİALARI YALANLADI
Milli atlet Gamze Bulut ise yaptığı açıklamada doping iddialarına sert yanıt verdi. ''Dopingle işim olmaz'' diyen Bulut; "Benim hedefim 2016 Olimpiyatları. Kendisine bu kadar büyük hedef koyan birinin dopingle ne ilgisi olabilir ? Doping imaları bir algı yaratmaya yönelik'' şeklinde konuştu.

Zürih'deki 1500 metre yarışmasından sonra Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar ile tartıştığı iddialarının da son derece gerçek dışı olduğunu belirten Gamze Bulut; "Ben 2012 Olimpiyatları'nda gümüş madalya aldım. O nedenle tüm hedefim 2016 Olimpiyatları'nda birincilik kürsüsüne çıkmaktır. Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olamadım. Bu doğru. Ancak, bana doping iması yapıldığı, gözetim altında olduğum şeklindeki yayınlar yalan. Dopingle hiç işim olmaz. Bugüne dek tüm sporculara yapılan rutin doping kontrollerinden de alnımın akıyla geçtim. Birileri benimle ilgili algı yaratmak, üzerime oynamak istiyor. Yapılanlar ve yazılanlar son derece ayıp ve haksızlık. Milli bir sporcuya bu denli yakıştırma, ima yapmak ve algı yaratmak vicdansızlık. Moralimi bozuyorlar'' şeklinde konuştu.

2012 Olimpiyatları'nda 1500 metrede Aslı Çakır Alptekin'in ardından 2.olan ve Gümüş madalyanın sahibi Gamze Bulut'un antrenörü Süleyman Altınoluk da doping iması ile federasyon başkanıyla tartışma iddialarına ''Federasyon başkanımız Sayın Çintımar bizi Zürih'deki yarışmalardan sonra teselli edip, Türkiye'ye uğurladı. Bu tartışma lafları, iddiaları nereden çıkıyor? Uyduruk haberlerle bizim önümüz kesiliyor. Motivasyonumuz ve moralimiz bozuluyor. Gamze'nin de dopingle ilgili gözaltına alındığı da yalan. Böyle bir şey yok. Zürih'te yapılan Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olamadığımız doğru ama hedefimiz 2016 olimpiyatları'' diye sporcusunu savundu.


Bunları da Beğenebilirsiniz