GAMA Endüstri'den Rusya'ya çelik fabrikası

Hürriyet Haber
08 Ekim 2008 - 15:47Son Güncelleme : 08 Ekim 2008 - 15:48

GAMA Endüstri tarafından Rusya'nın Vyksa şehrinde inşa edilen 1,5 milyar dolarlık çelik fabrikası, 38 ayda tamamlanarak törenle açıldı.

GAMA Endüstriden yapılan yazılı açıklamada, GAMA Holding şirketlerinden GAMA Endüstrinin, Rusya'da üç yıl önce yapımına başladığı Vyksa Döküm ve Haddahane Kompleksi projesinin başarıyla tamamlandığı bildirildi.

Çelik fabrikası açılışının, GAMA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, GAMA Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Engin İnanç ve Rusya'dan yetkililerin katılımıyla 3 Ekim 2008'de gerçekleştirildiği duyuruldu.

Açıklamada, projenin, 425 milyon dolarlık inşaat maliyeti ve toplamda 1,5 milyar dolarlık yatırım büyüklüğü ile dünyadaki benzerleri arasında büyüklük ve kapasite olarak "sayılı" çelik tesisleri arasında yer aldığı kaydedildi.
Yıllık üretim kapasitesi 1,5 milyon ton olan tesisin, otomobil, boru, gemi ve endüstriyel ekipman üretim endüstrilerinde kullanılan sacı üreteceği belirtilen açıklamada, tesiste 4 bin 500'e yakın işçinin istihdam edildiği bildirildi.

Açıklamada, açılış törenindeki konuşmasına yer verilen GAMA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer'in, GAMA Endüstrinin, yurt içi ve dışında 200'den fazla "büyük" çaplı projeye imza atarak "gücünü kanıtlamış başarılı" bir firma olduğunu belirttiği kaydedildi.

Üçer, açılışını yaptıkları, yılda 1,5 milyon ton üretim kapasitesine sahip çelik fabrikasını üç yıl gibi kısa bir zamanda 4 bin 500 kişiye ulaşan istihdam ile tamamlamış olmanın kendileri için gurur verici olduğunu ifade ederek, tesiste metal endüstrisinde en son teknolojinin kullanıldığını belirtti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı