« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Galli bıçak sırtında

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Yönetim, Beşiktaş'ta ipleri ele geçirdi: ‘‘Dilini tutamayan, herkese saldıran ve getirdiği yabancı oyuncular başarılı olmayan Toshack'a son bir şans tanıyacağız. Ayrıca transferde yetki ve karar bizde olacak.’’

Beşiktaş'ta en yetkili ağızdan kulağıma fısıldanan haberi daha fazla saklayamayacağım. Beşiktaş ligde şampiyon olamazsa gelecek sezon Toshack'a kesinlikle ‘‘Güle güle’’ denilecek. Evet, Beşiktaş'ın kararı böyle. Bu kararın alınmasında iki önemli faktör var. Birincisi, Galli teknik direktörün dilini tutamaması, herkese saldırması, ikincisi ise getirdiği yabancı oyuncuların başarılı olmaması.

Söz yönetimin

Bunun yanısıra Karakartal'da alınan bir başka önemli karar da şu: Beşiktaş başarılı, Toshack uslu çocuk olsa ve takımın başında kalsa bile transferde bu kez son sözü yönetim söyleyecek. Yönetim araştıracak, inceleyecek, noktayı öyle koyacak. Toshack gönderilip yerine bir başka teknik direktör getirilirse transfer yine yönetimin sıkı denetiminde gerçekleştirilecek.

Faturayı öder

Herşeyin bir sınırı, bir ölçüsü var. Hiçbir teknik direktör kendini kulübün sahibi gibi göremez. Hiçbir teknik direktör işverenine hakaret edemez, futbolcusunu küçük düşüremez. Hele hele tüm bunları kamuoyu önünde hiç yapamaz. Yaparsa, bunun faturasını ödemek zorunda kalır.

Umurunda değil

Ben, teknik direktörlerin en az 4-5 yıl bir kulüpte kalmasından yanayım. Bunu defalarca da yazdım. Gelgelelim Toshack durmadan sınırları ve sabırları zorluyor. Ne zaman ne yapacağı belli değil. Her an bir sürprizle karşımıza çıkıyor, tozu dumana katıyor.

Başarı için ilk koşul, yönetim, teknik direktör ve futbolcu arasındaki uyumdur. Toshack bu vazgeçilmez koşulu görmezlikten geliyor. Adamın dünya umurunda değil. Bilemiyorum, ya psikolojik sorunları var, ya da kovulmak için özellikle bu stratejiyi benimsiyor. Öyle veya böyle, Beşiktaş'ı, Beşiktaşlı'yı rahatsız ediyor, yıpratıyor. Koskoca kulübü kaosa sürüklüyor. Gerçekten artık bıktırdı. Ya çenesini kapayacak ve Beşiktaş'ı şampiyon yapacak, ya da gidecek. Bu, Toshack'a tanınan son şans.

SEBA'DAN BEKLENEN

Yönetimin transferde ipleri teknik direktörlere bırakmama kararı da beni çok sevindirdi. Yıllar sonra nihayet gerçeği gördüler. Buna da şükür. Ancak yine de uzmanlardan oluşan profesyonel transfer komitesi bir türlü kurulamıyor. Bilinçli bir politika yok. Lütfen en kısa sürede kurun şu transfer komitesini ve başlayın ciddi araştırmalara.

Seba, ‘‘Ne Vakıf, ne yönetim. 2000'de yokum’’ diyor. Lütfen Başkan, Beşiktaş'ı gelecek yönetime kaliteli bir futbolcu kadrosuyla devretmek için her türlü çabayı harcayın. Bunu sizden her Beşiktaşlı istiyor ve bekliyor.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler