« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Galibiyetle başlamak önemli

Galatasaray Medical Park Erkek Basketbol Takımı'nın başantrenörü Oktay Mahmuti, açıklamalarda bulundu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Sezona Cumhurbaşkanlığı Kupası zaferi ve başarılı sonuçlarla başlayan Galatasaray Medical Park Erkek Basketbol Takımı’nda başantrenör Oktay Mahmuti, THY Euroleague’de grup maçlarına Polonya’daki Procom galibiyetiyle başlamanın kendileri  için çok önemli olduğunu ifade ederek, “Galibiyetin dış sahada olması anlamlıydı, zor bir maçı kazandık; ancak bizim için esas olan her maçı kazanmaktır” dedi.

GALİBİYETLE BAŞLAMAK SON DERECE ÖNEMLİ

 Radyospor’da Özgür Sancar’ın canlı yayın konuğu olan Mahmuti, “Sezona Türkiye Kupası, Euroleague ve Cumhurbaşkanlığı Finali galibiyetiyle başlamak tabii ki önemli; ama daha sezonun başındayız. Düzeltmemiz gereken şeyler var. Ama Euroleague’de olmak ve oradaki mücadeleye galibiyetle başlamak son derece önemliydi” diye konuştu.

AMAÇ HER MAÇI KAZANMAK

Euroleague finallerinin Türkiye’de olmasının güzel olduğunu; ancak kendileri için avantaj sağlayan bir durum olmadığını belirten Mahmuti, “Biz Euroleague’de mücadeleci olacağız. Elimizden geleni yapacağız; ama nereye kadar gideriz, bunu şimdiden kestirmek güç. Ancak şunu net olarak söyleyebilirim, içeride dışarıda nerede oynarsak oynayalım galibiyet için oynayacağız” dedi.

ZAZA TAKIMIN ÖNEMLİ BİR PARÇASI OLACAK

Zaza Pachulia’nın takıma adaptasyon sürecini de değerlendiren Mahmuti, “”Avrupa Şampiyonası’nda bir sakatlığı vardı. Şampiyona’yı tamamlayamadı ve 1 aylık bir ara verdi.  Bu tedavi süreci nedeniyle maç ve antrenman ritmi dışında kalmasının etkileri hissediliyor; ama iyi çalışıyor kısa sürede sistemin bir parçası olacaktır” şeklinde konuştu.

NBA’DEKİ BELİRSİZLİK…

Deneyimli teknik adam NBA’deki belirsizliğinsorulması üzerine ise “Biz sezon başında NBA’den yapılan oyunculara karşıydık; nkü beklentilerin çok çabuk biteceğini düşünüyorduk . Sonrasında beklentiler değişti. Bir süre daha NBA’in oynanmaması konusunda kesin kararlar alındı. Ne kadar sürecek açıkçası bilmiyoruz. Ama onu lokavt kalkarsa, bu durumu o günkü koşullar çerçevesinde değerlendiririz” dedi.

TAKIMIMIZI OLAĞANÜSTÜ BÜTÇELERLE KURMADIK

Oktay Mahmuti, “Takımın bütçesinin arttığını; ancak anormal bir artış söz konusu değil. Geçen seneki en pahalı 2 oyuncumuz takımdan ayrıldıktan sonra onun üzerine bir miktar para ilave edip, yeni transferler gerçekleştirildi; bunun devamında Zaza’nın ekstra olarak transferi var; ama bütçemiz asla astronomik bir bütçe değil. Biz esas olarak takım bütünlüğü için çalışıyoruz ve bu yolda olumlu adımlar atıyoruz. Bireylerin enerjisini sinerjiye ne kadar dönüştürebilirsek o kadar başarılı oluruz” şeklinde konuştu.

MAÇA GELEN TARAFTAR SAYISI SÜREKLİ ARTIŞTA

Taraftar desteğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Mahmuti, “Taraftarımızın maçlara gelmesinin oyuncularımızın motivasyonunu ne kadar arttırdığını söylemeye bile gerek yok. Bugüne kadar bu inancı birlik ve beraberliği yaşıyoruz. Seyirci sayısı hep arttı; umarım bu sezon da artarak bizim için hep 6. Oyuncu olur” dedi.  X

 LİGDEKİ HEDEF

Ligde’de her maçı kazanmayı temel amaç olarak belirlediklerini ifade eden Oktay Mahmuti, “Biz geçen sezon sezona başlarken, ‘önce sağlam bir oluşum yapalım; sonrasında hedefleri büyütelim’ diye düşündük. Geçen sene final oynadık, sezona başlarken böyle bir hedefimiz yoktu. Bu sene belki Euroleague için aynı şeyler geçerli. Gördüğünüz gibi gruplardayız. Biz her zaman galibiyet için oynayacağız. Zaten bu çaba bizi iyi yerlere getirecektir” şeklinde konuştu.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz