« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Galibiyeti hak ettik"

Basketbol THY Avrupa Ligi top 16 turunda E Grubu ilk hafta maçında Galatasaray Medical Park'ı 68-62 mağlup eden Anadolu Efes'te galibiyet sevinci yaşanıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Anadolu Efes Genel Menajeri Engin Özerhun, maç boyunca kontrolü ellerinde tuttuklarını ve hak ettikleri galibiyeti aldıklarını söyledi.

Özerhun, iki Türk takımını karşı karşıya getiren mücadelede iyi oynadıklarını belirterek, “Maç boyunca kontrol elimizdeydi. Galibiyeti hak ettik. Yakaladığımız farkı daha uzun süreli koruyabilseydik daha da rahat kazanabilirdik” dedi.

Engin Özerhun, Galatasaray Medical Park karşısında 16 sayı ve 17 ribaunt ile oynayan Dusko Savanovic'in maçın başında ve sonunda önemli işler yaptığını ifade ederek, şöyle konuştu:
“Skor üretmesinin yanı sıra savunma ribauntlarıyla katkı sağladı. Kerem Tunçeri hasta olmasına rağmen büyük fedakarlık yaparak oynadı. Şut yüzdesi düşüktü, ama asistleriyle görevini en iyi şekilde yaptı. Kerem'in hasta olarak oynadığı maçta yeni transfer Oliver Lafayette'in katkısı da güzel oldu. Takıma 1 gün önce katılmıştı. Henüz takım arkadaşlarının adını bile bilmiyor. İlk maç itibariyle kendisinden beklentimiz bu şekildeydi. Önümüzdeki günlerde daha da iyi olacak. Ortaya koyduğu performans iyi bir referans oldu.”

Karşılaşmada kenardan gelen Cenk Akyol'un skora katkı sağladığını hatırlatan lacivert-beyazlı takımın genel menajeri, “Sinan, Barac ve diğerleri de katkı yaptı. Takım olarak hak edilmiş bir galibiyet oldu” dedi.
Bu karşılaşmanın ardından iki önemli deplasman maçına çıkacaklarını kaydeden Engin Özerhun, “Bu maçlarda alacağımız galibiyetlerin önemli avantajlar sağlayacağının bilincindeyiz. Zorlu maçlar bizi bekliyor. Rakipleri izleme fırsatı bulduk. İyi durumdalar. Ancak biz de iyi durumdayız. Deplasman maçlarına iddialı bir şekilde gidiyoruz” diye konuştu.

İki Türk takımının aynı grupta olması

THY Avrupa Ligi'nde iki Türk takımının aynı grupta olmasını değerlendiren Engin Özerhun, bunun her iki ekip için de avantaj sağlayabileceğini dile getirdi.
Takımların birbirlerini daha iyi görme fırsatı bulduğunu vurgulayan Özerhun, “Deplasman yolculuğu gibi yorucu süreç yaşanmıyor. Sonuçta top 16'ya kalmış iki takım karşı karşıya geldi. Bu tür konulara alışmak lazım. Daha önce de Türk takımları karşı karşıya gelmişti. Telekom, Fenerbahçe ve Ülker ile mücadele etmiştik. Avrupa'da Türk takımların sayısının artması güzel olur. Özellikle Avrupa'nın bir numaralı organizasyonda daha çok takımın olması bizi mutlu eder” diye konuştu.

“Yabancı oyuncuların uyumu katkı veriyor”

Genel Menajer Özerhun, yabancı oyuncuların uyumlu olmalarının da takıma katkı sağladığını söyledi.

Bunun gelecek açısından da olumlu olduğunu kaydeden Özerhun, şöyle konuştu:
“Yabancı oyuncu geldiği zaman bilmediğimiz konulardan biri uyumu oluyor. Arkadaşlığı ne kadar öğrenmeye çalışırsa çalışsın yaşanmadan belli olmuyor. Yabancı oyuncularımızın uyumlu halini sezon başında fark etmiştik. Aradan 4-5 ay geçti. Yabancı oyuncularımızın böyle bir özelliği var. Hepsi de çok önemli katkıda bulunuyorlar.”

Sakatlığı nedeniyle takımdan ayrı kalan Kerem Gönlüm'ün durumuna değinen Anadolu Efes Genel Menajeri Özerhun, “Kerem Gönlüm'ün 15 Şubat'ta takımla antrenmanlara başlamasını bekliyoruz. Ancak durumuyla ilgili olumlu veya olumsuz her gün bir gelişme yaşanabiliyor. Şu an için 15 Şubat'ta takıma katılmasını bekliyoruz” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz