ANKARA HABERLERİ

Galerinin Başkent'i

Deniz GÜREL
07.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Başkan Melih Gökçek ile önceki Vali Kemal Önal’a oto galerileri kent dışına taşımada geç kaldıkları için ‘fırça’ atan ve Büyükşehir’e ‘talimatla’ karar aldıran İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a, şimdi de yargı engel çıkardı. 9. Bölge İdare Mahkemesi’den yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Deniz GÜREL

ANKARA 9. Bölge İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı’nın ikinci el oto galerilerinin yerleşim alanı dışına taşınmasına ilişkin genelgesine karşı Başkent Otomotivciler Derneği’nin açtığı dava sonucunda yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Başkent Otomotivciler Derneği Genel Sekreteri Mustafa Nacar, şehir dışına çıkmama gibi bir diretmeleri olmadığını belirterek, “Tabiri caizse Gölbaşı’nda bize gösterilen yer dağ başı. Esenboğa yolunda ya da Sincan girişi Büyükşehir Belediyesi Aile Yaşam Merkezi’nin hemen yanında tespit edilen iki alan var. O ki alandan birine oto galerilerin taşınmasını istiyoruz. Derneğimize üye olan 300 esnafımızdan da bu yönde imzası var. ‘Şehir dışına çıkmayız’ diye bir tutumumuz yok ancak Gölbaşı’na taşınırsak tüm esnaf büyük zarar görür” dedi.

Anayasa’ya aykırı

Ankara Hürriyet’e konuşan ve “Mahkemeler yerindelik kararı verdiği sürece belediyelerin eli kolu bağlı kalıyor” diyen Başkan Gökçek sözlerini şöyle sürdürdü:

“İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ve halkın da istediği doğrultuda şehir içindeki oto galerilerin şehir dışına taşınması konusunda gerekli çalışmayı başlattık. Gölbaşı’ndaki dev alanın ana arterlerinin alt yapısını bitirdik. Ama dernek gitti, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Üzülerek söylüyorum, idare mahkemeleri yerindelik kararlarıyla belediyelerin faaliyetlerini durduruyor. Bu Anayasaya da yasalara da aykırı.

Yanıcı handikabı

Bu hafta içi belediye meclisinde yanıcı madde üreten fabrikaların şehir dışına taşınması konusunda bir karar almak istiyoruz. Biz kararı alacağız ama gidip yine birileri mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı alacak. Bu işin tek çözümü var. Kapsamlı bir kanunun çıkması ve mahkemelerin belediyelerin yerine karar vermesini engellemek gerekiyor.”

Durdurma gerekçesi

Ankara 9. İdare Mahkemesi derneğin, “Şehrin 50 kilometre uzağına, hiçbir kimsenin olmadığı, hiçbir ticari faaliyetin olmadığı, açıkça dağ başına gönderilmesi düşünülen ikinci el otomotivcilerin, bu uygulamayla ticari faaliyetleri ortadan kalkacak” iddiasını değerlendirdi. Mahkeme, “İlerde telafisi mümkün olmayacak sonuçlar doğurabilir” gerekçesiyle belediyeden ‘savunma’ gelene kadar yürütmeyi durdurdu.

Yargı korkusuyla projeler gizlice

BELEDİYE Başkanı Melih Gökçek, Haziran ayında bütün dünyada Ankara’nın konuşulmasına neden olacak yeni bir projeden bahsetti, “Ne yapacağımızı söylemiyorum, çünkü hemen mahkemeye gidiyorlar. Yürütmeyi durdurma kararı alıyorlar. 100 davanın 98’ini kaybediyoruz” dedi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Toplum Gönüllüleri 17. Gençlik Konseyi’nin açılışını Başkan Melih Gökçek yaptı. Gökçek, Haziran’da başlayacak proje ile Başkentin dünyada bahsi geçen kentler arasında yer alacağını açıkladı. Projenin detaylarını anlatmayan Başkan Gökçek, “Çünkü birileri hemen mahkemeye gidiyorlar. Açılan 100 davanın 98’ini kaybediyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Galerinin Başkent'i haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı